Merziye Haşimi: FBI, bana bir köle gibi muamele etti

  • 26 Ocak 2019
  • 904 kez görüntülendi.
Merziye Haşimi: FBI, bana bir köle gibi muamele etti

Presstv’nin Amerika’da suçsuz yere 11 gün cezaevinde yatan ABD asıllı müslüman sunucusu Merziye Haşimi, Raşatoday tv kanalına yaptığı açıklamada, ABD federal polisinin (FBI) kendisine bir köle gibi davrandığını söyledi.

Merziye Haşimi, FBI’nın kesinlikle kendi haklarına saygı göstermediğini belirterek, ”tutukluluk döneminde en ilkel haklardan mahrum kaldığını’ söyledi.

ABD’de yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan İran devlet televizyonuna bağlı Press TV sunucusu Merziye Haşimi, inanç sistemi ve kimliği sebebiyle gözaltına alındığını söyledi.

Tanık olarak gözaltına alınmasının gereksiz olduğunu, savcılığın kendisini bir mahkeme celbiyle ifadeye çağırması halinde buna uyacağını belirten Haşimi, ABD hükümetinin siyasi görüşleri nedeniyle, kendisine uyarı mesajı olarak bu yola başvurduğunu söyledi.

Haşimi, gözaltı sürecinde yaşadıklarına dair detayları ilk kez anlattı.13 Ocak’ta “Black Lives Matter” (Siyahların hayatları da değerli) hareketiyle ilgili belgeselin çekimleri için bulunduğu Missouri eyaletine bağlı St. Louis’te havaalanında beklerken adının anons edildiğini duyduğunu ifade eden Haşimi, uçuş öncesi detaylı arama için seçildiğini öğrendiğini ve arama yapılacak bölüme geldiğinde 2 FBI ajanı tarafından durdurulduğu belirtti.

Ajanların kendisine federal bir soruşturma kapsamında tutuklu olduğunu söylediğini aktaran Haşimi, geceyi St. Louis’de bir otelde geçirdiğini, ardından ertesi gün uçakla Washington’a götürüldüğünü söyledi. Haşimi, Washington’daki FBI merkezinde zorla parmak izinin alındığını, DNA örneği vermeye zorlandığını ve ertesi gün çıkarıldığı mahkemede “maddi tanık” sıfatıyla gözaltına alındığını öğrendiğini kaydetti.

Savcıların, hakime “uçuş riski oluşturduğu” gerekçesiyle gözaltı tedbiri aldıklarını söylediklerini dile getiren Haşimi, “Onlara ‘Hiçbir suç işlemedim ve hiç kimseden de kaçtığım yok. Uçuş riski oluşturduğuma dair elinizde hiçbir kanıt yok.’ dedim.” ifadelerini kullandı.Haşimi, 10 günlük sorgulama sürecinde Washington’da bir cezaevinde tutuklu kaldığını, burada hapishane kıyafeti giymeye zorlandığını ve dini inançlarına aykırı olarak baş örtüsünün zorla çıkarıldığını aktardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.