Muhammed el-Bahiti: Suudi Koalisyon Ağır Kayıp Verdi

  • 18 Haziran 2018
  • 993 kez görüntülendi.
Muhammed el-Bahiti: Suudi Koalisyon Ağır Kayıp Verdi

Ensarullah Halk Hareketi Siyasi Komisyon Üyesi Muhammed el-Bahiti, el-Meyadeen’e verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı: Yemenli güçlerce el-Hudeyde dolaylarında bekletilen tekne Fransa’ya aittir ve bu operasyon Ramazan ayının sonunda yapıldı. Yemenli güçlerin büyük çoğunluğu müdahaleci Suudi koalisyona karşı savaşmak amacıyla sahil bölgesine geldi.

El-Bahiti, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Batı sahilinde çalışmalar Yemen ordusu ve halk komitelerinin kontrolündedir ve müdahaleci Suudi koalisyona mensup ülkeler herhangi bir ilerleme kaydedemedikleri gibi hatta büyük kayıp verdiler.

Ensarullah siyasi komisyon üyesi daha sonra şu ifadeleri kullandı: Biz savaşın sivillerin yaşadığı batı sahillerinin dışında kalması konusunda ısrarcıyız. Arabistan ve BAE, Birleşmiş Milletlere çalışanlarını el-Hudeyde’den Cibuti’ye göndermesi konusunda baskı yapmaktadır. El-Hudeyde’nin ve el-Hudeyde limanının özel bir bölgeye taşınması konusunda BM temsilcisi ile herhangi bir müzakere yapılmadı.

Daha öncede Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: Ordu ve halk komiteleri el-Hudeyde’nin kontrolünü hala elinde tutmaktadır ve müdahaleci Suudi koalisyon güçleri bölgede kuşatılmış durumdadır.

Müdahaleci Suudi koalisyon 13 Haziran Çarşamba günü el-Hudeyde limanını işgal etmek amacıyla bölgeye havadan, karadan ve denizden başlattığı saldırıda bugüne kadar büyük kayıplar verdi. Öyle ki Yemenli kaynaklar Yemen ordusu ve halk komitelerinin birçok cephede büyük başarılar kazandığını duyururken, bazı batılı medya kanalları ise el-Hudeydeli olarak tanımladıkları kişilerden naklederek, Suudi koalisyon askerlerinin el-Hudeyde havaalanını ele geçirdiğini iddia ediyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.