Nicolas Maduro, ABD’ye orduyla meydan okudu!

  • 01 Şubat 2019
  • 2.056 kez görüntülendi.
Nicolas Maduro, ABD’ye orduyla meydan okudu!

Venezuela’nın seçilmiş Başkanı Nicolas Maduro, ABD’nin ülkesinde darbe sürecine karşı orduya başvurdu. Başkent Caracas’taki askeri üsleri ziyaret eden Maduro, komutanlardan direniş sözü aldı.

Kendisini ‘geçici devlet başkanı ilan eden’ muhalif kukla lider Juan Guaido’yu tanıyarak darbe sürecini başlatan ABD ile Venezuela’nın seçilmiş Başkanı Nicolas Maduro arasındaki mücadele ordu üzerindeki hakimiyet savaşına dönüştü. Kukla Guaido Amerikan medyası için kaleme aldığı makalede Venezuelalı generallerle darbe pazarlığına oturduğunu duyururken, Maduro ise askeri üssü gezerek ordudan başkomutana sadakat yemini istedi.

Ülkede önceki gün CIA destekli muhaliflerin sokak gösterileri düzenlediği sırada Başkan Maduro, Fort Tiuna askeri üssünü ziyaret etti. Burada Genelkurmay Başkanı Luis Ceballos tarafından karşılanan Maduro, askerlere “Vatanınızı seviyor musunuz? Başkomutanınızı savunacak mısınız?” şeklinde sorular yöneltti. Askerler de Maduro’ya “Evet, başkomutanım” diyerek darbecilerin hevesini kursağında bıraktı.

Üste kısa bir konuşma yapan Maduro, “Biz dünyanın en çok petrol rezervine sahip ülkesiyiz. ABD, Libya ve Irak’ta yaptığı gibi bizim petrolümüze el koymaya çalışıyor. Bu yüzden sizleri bilinçli olmaya, Trump’ın darbesine izin vermemeye çağırıyorum” dedi. Washington’ın Soğuk Savaş dönemindeki Vietnam Savaşı’nı hatırlatan Venezuela lideri, “Eğer ABD, bize müdahale etmeye kalkarsa, hayal ettiğinden daha kötü bir Vietnam ile karşılaşır” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.