Pentagon: ABD’li askerler Irak’ta kalmaya devam edecek

  • 05 Şubat 2019
  • 1.560 kez görüntülendi.
Pentagon: ABD’li askerler Irak’ta kalmaya devam edecek

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, Irak’taki ABD’li askerlerin bu ülkeden çekilmeyeceği bildirildi.

El-Meyadin kanalına göre, Pentagon’un dün Amerikan Kongresi’ne sunduğu raporda, Irak’taki ABD’li güçlerin  bu ülkede uzun süreli kalacağı iddia edildi.

Raporda, gerekçe olarak da terör örgütü IŞİD ile sözde mücadele edilmesi zarureti gösterildi.  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) başmüfettişi tarafından hazırlanan raporda, “Üzerindeki (terörle mücadele) baskısı sürmezse, IŞİD’in Suriye’de altı ila 12 ay içinde yeniden dirilebileceği ve sınırlı da olsa tekrar toprak kazanabileceği” uyarısında bulunuldu.

Pentagon’un bu açıklaması, Irak halkının çeşitli kesimleri, siyasiler ve yetkililerin Amerikan askerlerini Irak’ta görmek istemediklerini bildirdikleri bir sırada yapılıyor.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump’ın, Irak’taki ABD askerleriyle ilgili yaptığı açıklama sonrası Irak’tan sert tepki geldi. Irak Asayib Ehlilhak Örgütü Milletvekili Hasan Sari Trump’a, “Irak, babanın çiftliği değil.” cevabını vererek, “Hiçbir yabancı gücün topraklarımızda kalmasına izin vermeyiz.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan CBS televizyonunda yaptığı açıklamalarda, ABD’nin Irak’taki üssüne çok para harcadığını ve bu üssü orada tutabileceklerini belirterek, “Irak’taki üssü tutmak istememin nedenlerinden biri İran’ı biraz izlemek istiyorum” demişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.