Polonya Dışişleri Bakanı Varşova’daki İran karşıtı oturumun başarısından kuşkulu

  • 22 Ocak 2019
  • 1.051 kez görüntülendi.
Polonya Dışişleri Bakanı Varşova’daki İran karşıtı oturumun başarısından kuşkulu

Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz, Varşova’da düzenlenecek İran karşıtı oturumun başarılı geçeceğine dair kuşkusunu dile getirirken, özellikle de Moskova’nın katılmamasının bu oturumun başarılı geçmesini tamamen kuşku altına alacağını söyledi.

Moskova olmaksızın oturumdan başarılı sonuç elde edilmesinin mümkün olmayacağını söyleyen Polonya Dışişleri Bakanı, bir Polonya dergisine verdiği demeçte, Rusya’nın bu oturuma katılmadığından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ‘’Rusya, konferansın gündeminden haberdar olmadan konferansa katılmayacağını bildirdi, bu da Varşova oturumunun Rusya menfaatleri doğrultusunda olmadığını göstermektedir.’’ dedi.

İran aleyhinde olan Varşova oturumu Amerika ve Polonya tarafından düzenlenecektir. İran’ın konferansın düzenlenmesine itirazı sonrası Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı dün Tahran’ı ziyaret etti.

Polonya Dışişleri Bakanı, ‘’Rusya Ortadoğu bölgesindeki gelişmelerde önemli rol ifa etmektedir ve Moskova olmaksızın oturumda başarılı bir sonuç elde edilmesi beklenemez. ‘’ diye konuştu.

Bu arada AB Dış Politika Komiseri Federika Mogherini de, Polonya’da düzenlenecek İran aleyhindeki konferansa katılmayacağını söyledi.

Brüksel’de açıklamada bulunan Mogherini, Konferansın düzenlendiği tarihlerde Afrika Birliği toplantısına katılacağını söyledi. Mogherini Afrika Konferansı programının daha önceden planlandığını ve bundan dolayı programını Polonya Konferansı ile birlikte Avrupa’da olmayacağını söyledi.Daha önce de bir AB sözcüsü IRNA’ya yaptığı açıklamada, Mogherini’nin Polonya’daki konferansa katılmayacağını bildirmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.