Putin: Nükleer Anlaşma (KOEP) korunmalı

  • 01 Aralık 2018
  • 847 kez görüntülendi.
Putin: Nükleer Anlaşma (KOEP) korunmalı

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen nükleer anlaşmanın korunması gerektiğini tekrarladı ve bunun uluslararası bir talep olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Arjantin’de “G-20 Liderler Zirvesi kulisinde açıklama yapan Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen nükleer anlaşmanın korunmasının İran’ın nükleer programlarıyla yeni gerginliklerin önünde engel olacağını belirterek, bundan dolayı bu anlaşmanın korunması için yoğun çaba sarf edilmesi gerektiğini bildirdi.

Amerikan başkanı Trump’ın 8 mayıs tarihinde kanunsuz bir şekilde nükleer anlaşmadan çıktığını ve İran’a yönelik iki aşamada yaptırımların yürürlüğe gireceğini bildirmesinin ardından dünya genelinde Amerika’ya yoğun tepkiler gelmiş ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları da neredeyse tamamen yenilgiye uğramıştır. Zira başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Türkiye gibi ülkeler İran’dan petrol alımı ve ticari ilişkilere devam edeceklerini bildirdiler ve Amerika, bunun üzerine 8 ülkeyi İran’a yönelik petrol yaptırımından geçici olarak muaf tutmak zorunda kaldı.

Bu arada ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından İran ve AB de, ikili ticari ve iktisadi ilişkilerin sürdürülmesi için yeni bir mali mekanizmanın bulunması için görüşmelere başladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.