Rusya: Tahrir eş-Şam, İdlib’de yeni kimyasal saldırı mizanseni hazırlıyor

  • 16 Mart 2019
  • 2.576 kez görüntülendi.
Rusya: Tahrir eş-Şam, İdlib’de yeni kimyasal saldırı mizanseni hazırlıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Tahrir eş-Şam terör örgütünün Suriye’nin İdlib kentinde yeni kimyasal saldırı mizanseni için hazırlık yaptığı bilgisine ulaştıklarını söyledi.

Haftalık basın toplantısında Moskova’nın İdlib’deki durumu yakından takip ettiğini belirten Zaharova, (en’Nusra Cephesine bağlı) Tahrir eş-Şam’ın, Suriye hükümetini kimyasal saldırı düzenlemekle suçlamak amacıyla Beyaz Miğferler’le işbirliği içinde yeni kimyasal saldırı mizanseni hazırladığına dair bilgilerin geldiğini ve bunun ciddi rahatsızlık yarattığını vurguladı.
Zaharova, teröristlerin mizansende kullanılacak patlayıcı ve mühimmatları Halep, İdlib, Lazkiye ve Hama’ya yığdığını kaydetti.

İdlib’deki Tahrir eş-Şam unsurlarının Suriye ordusuna yönelik provokatif saldırıları sürdürdüğünü söyleyen Zaharova, “Sene başından bu yana 460’dan fazla saldırı düzenlendi. 30 kişi hayatını kaybederken yaklaşık 100’ü de yaralandı” diye konuştu.

Önceki gün Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Hmeymim üssüne saldırı planlayan Tahrir eş-Şam’a yönelik noktasal hava saldırısı düzenlendiğini açıklamıştı.

Bilindiği gibi mart 2013’de ABD ve İngiltere’nin mali yardımlarıyla Türkiye’de Beyaz Miğferliler adında bir kurum kurulmuş ve bunların görev alanının da teröristlerin Suriye’de sultasında bulundurduğu bölgeler olarak ilan edilmişti.

Suriye yönetimi, Beyaz Miğferlileri, teröristlerin işbirlikçisi olarak suçluyor. Bu zamana kadar teröristlerin Suriye’deki cinayetlerinde Beyaz Miğferliler’in rolü ve işbirliğinin olduğu ortaya çıkmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. YASAR USTA dedi ki:

    YUCE ALLAH SURIYE DEVLETINI VE ONA BAGLI OLAN SURIYE ORDUSUNU KORUSUN ALLAH SURIYE ORDUSUNA YARDIM ETSIN HZ MUMAMMET SALLALLAHU ALEYHI VESELLEM EFENDIMIZE TUM ETTIGI SAVASLARDA YARDIM ETTIGI GIBI AMIN ALLAH SURIYE DEVLETINI SURIYE ORDUSUNU SURIYE HALKINI KORUSUN AMIN

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.