Şemhani: ABD, terörizmi araç olarak kullanıyor

  • 06 Mart 2019
  • 965 kez görüntülendi.
Şemhani: ABD, terörizmi araç olarak kullanıyor

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, ABD’nin tüm silah ve istihbarat imkanlarını terörizmi yönetmek ve onu bir araç olarak kullanmak için devreye soktuğunu belirtti.

Tahran’da bulunan Irak Meclisi Başkanı Muhammed el Halbusi, İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani ile yaptığı görüşmenin ardından İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile bir araya geldi.

Karşılıklı ilişkilerin ele alındığı görüşmede, ortak konular üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Tahran-Bağdat ilişkilerine ilişkin Şemhani, “İran ve Irak arasındaki bölgesel, ekonomik ve güvenlik işbirliğinin genişletilmesi iki ülkenin gelişimi ve kalkınması için stratejik bir fırsat oluşturmaktadır.” dedi.

Şemhani, “İki ülke ekonomik, ticari ve enerji konusunda yapıcı çalışmalar yürütüp İran ve Irak halkı için barış ve refah sağlayabilir.” ifadesini kullandı.

Amerikan birliklerinin bölgedeki varlığının uzun vadede bölgeye tehdit oluşturacağını söyleyen Şemhani, “ABD terörizmi yönetip araç olarak kullanmak için tüm askeri ve istihbarat yeteneklerinden yararlanmıştır.” açıklamasını yaptı.

Şemhani ayrıca, “Terör örgütü IŞİD’in Irak’a saldırdığı dönemde ABD’nin kriz zamanlarında diğer insanlar ve hükümetleri teröristlere karşı savunmaya hazır olmadığını gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yakında yapacağı Bağdat ziyaretine dair Şemhani, bunun ekonomik açıdan büyük önem taşıdığını ifade etti.

Irak Meclis Başkanı da görüşmede, İran’ın rolü ve varlığı olmadan tekfirci terörizmin yenilgiye uğratılmasının imkansız olduğunu belirterek, İran’ın bölgede güvenlik tesisindeki rolünü önemli niteledi.

El Halbusi , ABD’nin İran karşıtı yaptırımlarını da eleştirerek, “Hiçbir ülkeye Irak toprakları üzerinden diğer ülkelere saldırı yapmasına izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.