Şeyh Zakzaki’nin oğlu: Babamın fiziksel durumu çok kötü

  • 08 Temmuz 2019
  • 375 kez görüntülendi.
Şeyh Zakzaki’nin oğlu: Babamın fiziksel durumu çok kötü

Nijerya İslami Hareket lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin oğlu Muhammed Zakzaki, babasının fiziksel durumunun çok kötü olduğunu bildirdi.

Muhammed Zakzaki, babasının kanında kurşun ve kadmiyum oranının çok fazla çıktığını belirterek, Nijerya hükümetinin babasının hastanede tedavisi konusunda hiç bir girişimde bulunmadığını bildirdi.

Zakzaki, mahkemenin serbest bırakılmasına dair verdiği hükme rağmen 3.5 yıldır kanunsuz bir şekilde cezaevinde tutuluyor.

Hastane raporları da Zakzaki’nin durumunun kaygı verici olduğunu onun cezaevinde zehirlenmiş olabileceğini gösteriyor.

İran İslam Cumhuriyeti Uluslararası Güzel Barış İnsan Hakları Enstitüsü, BM Genel Sekreteri’ne bir mektup yazarak, Nijerya İslam Hareketi Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin bir an evvel serbest bırakılması ve tedavi edilmesi için gereken imkan ve koşulların sağlamasını istedi.

İran merkezli İnsan Hakları Kuruluşu, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupta, “uluslararası insan hakları gözlemcileri ve örgütlerinin Şeyh Zakzaki’nin sağlık durumu ile ilgili doğru bilgi ve haberlerine göre, BM’nin uluslararası ve yasal kapasite ve imkanlarını devreye sokarak, bu bağlamda ciddi soruşturma yürütmesi gerektiğini” bildirdi.

Kuruluş ayrıca, dünyada Şeyh Zakzaki’nin milyonlarca taraftarı olduğuna işaretle, Nijerya İslam Hareketi Lideri’nin can güvenliğinin tehdit edilmesinin barış ve güvenliği tehlikeye sokabileceğini kaydetti.

Şeyh Zakzaki 2015’ten beri mahkemenin özgürlüğüne dair kararına rağmen Nijerya ordusunca tutuklu bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.