Siyonist rejim zindanlardaki Filistinli esir kadınların haklarını çiğniyor

  • 28 Kasım 2018
  • 646 kez görüntülendi.
Siyonist rejim zindanlardaki Filistinli esir kadınların haklarını çiğniyor

Siyonist İsrail güçlerinin, Heşaron zindanından son zamanlarda el-Damon zindanına intikal edilen Filistinli kadın esirlerin akrabaları, esirlerin en ağır işkence ve hakarete maruz kaldıklarını ve sağlıkla ilgili olarak da tedavilerine izin verilmediğini bildirdiler.

İRNA’nın haberine göre, Filistin Esirleri Merkezi sözcüsü Riyaz el’Eşker, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, siyonist rejim mahkemelerinin 12 yıl öncesinden beri Filistinli esirler konusunda çok ağır koşullar dayattığını bildirdi.

Bu arada Gazze halkından Nesrin Abudllah EbuKomeyl, 3 yıldır cezaevinde kaldığını ve çok ağır şartlarda bulunduklarını belirtti.

Öte yandan yayınlanan istatistiki raporlara göre, Filistin halkının her kesimine karşı barbarca ve insanlık dışı muamelede bulunun işgal güçleri 2018 yılının ilk on ayında 908 çocuğu tutukladı.

Filistin Esir Kulübü tarafından Dünya Çocuk Günü münasebetiyle yayınlanan raporda yılbaşından beri yüzlerce çocuğu tutuklayan işgal güçlerinin 270 çocuğu Mecdo ve Ofer cezaevlerinde, Kudüslü esir çocukları ise özel bazı merkezlerde tuttuğu ifade edildi

Esir Kulübü, Filistinli çocuklara karşı ihlallerin ilk tutuklandığı andan itibaren başladığına dikkat çekerek, çocukların gece baskınlarında, gece yarısı yataklarından kaldırılıp götürüldüklerini, bazılarının ise tutuklanırken işgal güçlerinin kurşunlarına hedef olduğunu, tutuklu merkezlerine götürülürken aç ve susuz bırakıldıklarını, sorgu sırasında fiziki ve psikolojik işkenceye, sözlü küfür ve sataşmaya uğradıklarını, tehdit edilip şantaja maruz kaldıklarını, baskı ve tehdit altında bazı ifadeleri kabul etmeye zorlandıklarını, askeri mahkemelerde yargılanıp ağır cezalar ve zaman zaman da para cezası verildiğini kaydetti.

Esir Kulubü ayrıca, işgal güçlerinin tutuklayarak ve zindana atarak çocukların eğitim hakkını engellediğini, birçoğunu eğitimini tamamlamaktan men ettiğini, bir kısmını ailesinin ziyaretlerinden mahrum bıraktığını, hasta olanların gereken tedaviyi görmelerine imkân vermediğini hatırlattı.

Yayınlanan raporlara göre şu anda Siyonist işgal zindanlarında 350’si çocuk, 62’si kadın ve 6’sı milletvekili olmak üzere 6500 Filistinli esir bulunuyor. Bunlardan 500’ü idari ceza verilen esir iken, 1800’ü hasta ve gereken tedaviden mahrum ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.