Sri Lanka’da Camiye IŞİD Saldırısı

  • 09 Haziran 2017
  • 9.628 kez görüntülendi.
Sri Lanka’da Camiye IŞİD Saldırısı

Sri Lanka’da Muhammed Camii’ne bu gece Tekfirci zihniyetin piyonu IŞİD terör örgütü saldırdı.

Sri Lanka polisinin soruşturma başlattığı ve büyük maddi hasarın meydana geldiği Muhammed (saa) Camii’ne Sri Lankalı Ehl-i Beyt sevdalıları bu bağnazca yapılan saldırının ardından akın etti.

Ülke yönetimini elinde tutan Budistlerin yıllarca Müslüman halka uyguladığı baskı politikası ve binlere yakın ölümle sonuçlanan tecrit faaliyetlerinden daha yakasını kurtaramayan Sri Lankalı Müslümanların başı bu sefer de Amerika ve Suudi Arabistan’ın kuklası olan IŞİD’le dertte.

Güney Asya’da Hint Okyanusu’nun kuzeyinden Hint kıta altının sahillerine kadar uzanan bir ada olan Sri Lanka, çoğunluğu Budist etnik kökenden gelen bir halka sahip. Budistler toplam nüfusun üçte ikisini oluşturuyor. VII. yüzyılda Arap tüccarlarının Hint Okyanusu bölgesindeki ticaretin büyük bölümünü kontrol etmeye başlamasıyla İslam bölgede yaygınlaşmaya başlamıştı.

Müslümanlar tarih boyunca diğer etnik ve dini gruplarla barış ve uyum içerisinde yaşamışlardı. Fakat Seylan ve Tamil sivil savaşından sonra Müslümanlar radikal Budist gruplar tarafından hedef alınmaya başladı.

Sri Lanka’daki Müslümanlar, 20 milyonluk toplam nüfusun yüzde 9 ila 10’unu kapsayan ve Tamilce konuşan bir topluluk ama bu Budist belasından tam kurtuldukları bir dönemde bu sefer Tekfirci Vahhabi grupların terörleri patlak verdi.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.