Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı: Türkiye’den Kimyasal Madde Yüklü 3 Kamyonun Girdiği Tespit Edildi

  • 03 Mart 2018
  • 444 kez görüntülendi.
Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı: Türkiye’den Kimyasal Madde Yüklü 3 Kamyonun Girdiği Tespit Edildi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Eyman Sosan Birleşmiş Milletler genel sekreterinin insani işlemlerden sorumlu vekilinin Suriye konusunda hazırladığı aylık 48. Raporun teröristlerin yanı sıra ABD komutasındaki kanunsuz uluslar arası koalisyon güçlerinin sivillere karşı saldırıları ve katliamlarını görmezden geldiğini belirtti.

Bakan Yardımcısı Sosan Suriye Uydu Kanalı ile mülakatında; bir kısım devletlerin ve medya araçlarının son olarak Suriye’ye karşı tırmandırdıkları hamlenin Şam kırsalı Doğu Ğuta’da bulunan Nusra Cephesi ve müttefikleri terör örgütleri kurtarmak ve kollamak olduğunu vurguladı.

Suriye ve halkına karşı düşmancı planların Suriye halkı ve ordusunun şanlı mücadelesi ile çökertildiğini ifade eden Sosan; Doğu Ğuta’daki teröristlerin daha önce Halep’te olduğu gibi büyük bir yenilgiye uğratılacaklarını belirtti.

Sosan devlete karşı silah taşıyan herkesin kanun kaçağı olduğunu belirtirken, Doğu Ğuta’da bulunan ve bir kısım devletlerce ‘ılımlı muhalifler’ adı verilen terör örgütlerin son süreç içinde başkent Şam’ın muhtelif sivil yerleşim alanlarını 2300’den fazla füze ve roketle hedef aldıklarını kaydetti. Ordu birliklerimizin başkentin günübirlik olarak onlarca füzeyle hedef alınması karşısında sessiz kalmalarının mümkün olmadığının altını çizen Sosan; ulusal sorumluluğu ve anayasal görevi kapsamında Doğu Ğuta’yı radikal teröristlerden temizleme ve Şam’ı füze saldırılarından kurtarma operasyonu başlattıklarına vurgu yaptı.

Doğu Ğuta için timsah gözyaşları döken tarafların asıl amacının sivilleri değil de, radikal teröristleri kurtarmak olduğunu belirten Bakan Yardımsısı Sosan; bu tarafların Doğu Ğuta’da rehine alınıp canlı kalkan olarak kullanılan sivil vatandaşların tahliyesi için temin edilen insani koridoru her gün füze ve ağır silahlarla hedef almaları karşısında sessiz kalmalarının buna en büyük kanıtı teşkil ettiğini ifade etti.

Bakan Yardımcısı Sosan Suriye hükümeti ve ordusunun Doğu Ğuta’da vatandaşların canlı kalkan olarak kullanılmaları ve başkentin günü birlik olarak füze saldırılarına maruz kalmalarına göz yummasının hiçbir koşul altında mümkün olmadığını ifade etti.

Sosan Suriye’nin BMGK’nin 2401 sayılı kararı ile hiçbir sorunu olmadığını belirtirken, bu kararda IŞİD, Nusra Cephesi ve Kaide Örgütü tabanlı terör örgütlerin istisna tutulduğunun altını çizdi. Suriye ordusunun da Doğu Ğuta’da Nusra Cephesi ve Kaide tabanlı terör örgütlere karşı savaştığını belirten Sosan; dolayısıyla Doğu Ğuta operasyonları ile söz konusu kararın hiçbir şekilde ihlal edilmediğinin altını çizdi.

Kimyasal silah kullanma suçlamaları konusunda ise Sosan; hiçbir kanıt ya da gerçeğe dayanmayan bu asılsız iddiaların Suriye’ye siyasi ve medyatik baskı kapsamında geldiğini belirtti. Sosan bu suçlamalarda bulunan tarafların ikide bir böyle provokasyonlarda bulunduklarını kaydetti.

Bakan Yardımcısı Sosan 20 Şubat tarihinde Türkiye sınırları üzerinden İdlib’e zehirli kimyasal madde klor yüklü 3 kamyonun geçtiği yönünde kesin bilgiler bulunduğunun altını çizdi. Bu kamyonların Kalb el Lavza ve Habıt beldelerine girdiklerinin gözlemlendiğini ifade eden Sosan; teröristlerin işverenlerinin talimat ve desteği ile yeni bir kimyasal saldırı provokasyonu planladıklarının da tespit edildiğini vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.