Suriye-Irak sınırı ısınıyor

  • 25 Şubat 2019
  • 1.183 kez görüntülendi.
Suriye-Irak sınırı ısınıyor

Irak Hizbullah Tugayları sözcüsü Cafer el Hüseyni ABD’nin ülkedeki varlığı hakkında bilgi verdi. El Meyadin kanalına bir röportaj veren Hüseyni ABD tarafından kullanılan ve Irak Hizbullahı tarafından bombalanan bölgelerde hedefin teröristler olduğunu belirtti. Sözcü ayrıca ABD’nin Suriye sınırındaki askeri hareketlerini takip ettiklerini ve önümüzdeki günlerde Irak – Suriye sınırında askeri eylemler olacağını söyledi. ABD’nin Irak ile ilgili planını bildiklerini ve bunu daha sonra açıklayacaklarını ifade etti.

31 üste 34 bin asker bulunuyor

Cafer el Hüseyni ABD’nin Irak’ta 31 üs ve 34 bin askeri olduğunu açıkladı. Söz konusu üslerin 7 tanesinin hava araçları için ve 6 tanesinin de istihbarat amaçlı kullanıldığını ekledi. ABD’ye aralarında savunma konularında faaliyet gösteren 30 şirketin de destek verdiğini belirtti.

El Meyadin’in diplomatik kaynaklara dayanarak yaptığı habere göre Bağdat’taki Birleşmiş Milletler ofisi ABD güçlerinin bir mesajını Irak Hizbullahına götürdü ancak Irak Hizbullahı ilkesel sebeplerle mesajı kabul etmedi. Birleşmiş Milletler yetkilileri de ABD ile kendi aralarında aracılık yapmamaları konusunda uyarıldı. Cafer El Hüseyni de ABD’nin kendilerine mesaj göndermek istiyorsa bunu medya aracılığıyla yapmaları gerektiğini ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.