Suriye ve Irak’ın Teröre karşı Zaferlerinden Tüm Dünya Faydalanacak

  • 15 Ekim 2018
  • 650 kez görüntülendi.
Suriye ve Irak’ın Teröre karşı Zaferlerinden Tüm Dünya Faydalanacak

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim; Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi ile basın toplantısı düzenliyor.

Basın toplantısında Muallim; Suriye ve Irak’ın yıllardır halklarının mücadelesiyle verdikleri savaş neticesinde terör ve destekçilerine karşı kazandıkları zaferlerin güzel sonuçlarını elde etmeye başladıklarını belirtti.

Muallim Suriye ve Irak’ın teröre karşı kaydettikleri şanlı zaferden bölge ve tüm dünya devletlerinin faydalanacaklarına dikkat çekti.

Suriye’nin Arap âleminde sahip olduğu kilit konum ve role vurgu yapan Muallim; Suriye’nin bu rolünü oynamasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Muallim Suriye’nin krizin başından beri çözüm konusunda ciddi ve tüm dürüst girişim ve çabalara olumlu yaklaştığını ve bu yönde çaba harcadığının altını çizerken, Suriye’nin ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünün yanı sıra bağımsız kararına saygı duyan her girişime olumlu yaklaşmaya devam ettiğini kaydetti.

Terör nedeniyle yıllardır kapalı kalan ve Irak’a açılan Albukemal Sınır Kapısının en yakın süre içinde yeniden hizmete açılmasını umut ettiğini ifade eden Muallim; bunun iki ülke ve halklarının çıkarlarına hizmet edeceğini belirtti.

İdlib konusunda ise Muallim; Suriye’nin herhangi bir bölgesi gibi mutlaka ve kesin bir şekilde Suriye’nin egemenliği ve kontrolüne döneceğinin altını çizerken, bu konuda kimsenin kuşkusu olmamasını vurguladı. Muallim İdlib konusunda sağlanan anlaşmanın tam ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmemesi halinde Suriye devletinin başka seçenekleri olduğunun altını çizdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.