Suriye’den İngiltere’nin Hizbullah kararına kınama

  • 02 Mart 2019
  • 1.006 kez görüntülendi.
Suriye’den İngiltere’nin Hizbullah kararına kınama

Suriye, İngiltere hükumetinin Hizbullah’ı terörist örgütler listesine dahil etme kararını şiddetle kınayarak söz konusu kararın İngiltere’nin Arap ümmetine yönelik tarihi düşmanlığını onayladığını belirtti.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi kaynağı bugün SANA’ya yaptığı açıklamasında: Suriye Arap Cumhuriyetinin, İngiliz hükümetinin Hizbullah’ı terör örgütleri listesine dahil etme kararını şiddetle kınadığını söyledi.

Kaynak, bu kararın, İngiltere’nin Arap ulusunun Sykes-Picot Anlaşması ile bölünmesinin babası olan İngiltere’nin bölgedeki Amerikan projesine bağımlılığını teyit eden, Mısır’a yönelik üçlü saldırganlık ve Nisan 2018’de Suriye’deki son Batı saldırganlığı ile başlayan Arap ulusuna karşı saldırganlıkla başlayarak, Arap milletine karşı tarihsel düşmanlığını teyit ettiğini, ayrıca Filistin’in Siyonistlerinin ve Filistinlilerin Siyonistlerinin yerinden edilmesine yol açan meş’um Belfour Deklarasyonunu taşıdığını söyledi.

Kaynak, herkes tarafından bilinir ki, İngiltere, aşırılık yanlısı tekfiri ideolojiye sahip muhtelif örgütlerini kucaklıyor, Arap ümmetine düşman İsrail ajandalarına hizmet için terörist gruplara yönelik çeşitli destek biçimlerini sunduğunu ve sunmaya devam ettiğini, bu politikaları izleyenlerin en düşük güvenilirlik derecesine sahip olmadıklarını ve hiçbir şekilde başkalarını suçlama hakkına sahip olmadıklarını, özellikle de halkları ve haklarını köleleştiren kara tarihe sahip olan bir hükumetin zalim kararıyla değil uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Antlaşması’na göre meşruiyetini güvence altına alan, İsrail işgaline karşı ulusal bir direniş hareketi olan Hizbullah’ı suçlama hakları yoktur, diye ekledi.

Öte yandan, Lübnan Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, Hizbullah örgütünün terör listesinde yer almasına tepki göstererek, ÷İngiltere terörizmin en büyük hamilerindendir ve bölge milletlerine yönelik saldıran koalisyonun önemli bir üyesidir÷dedi.
Şeyh Naim Kasım, dün yaptığı açıklamada, İngiltere’nin dünyada, kimin terörizmin hamisi olup olmadığını belirleme gibi bir liyakatinin olmadığını zira İngiltere’nin terör rejimi İsrail’in en büyük hamisi olduğunu ve İngiltere’nin tekfirci terörizmi desteklediğini söyledi.

”İngiltere’nin iyi bir davranışa ihtiyacı var, ancak Hizbullah her zaman özgürlük, onur ve bağımsızlık olarak kabul edilen halkına ve insanlarına karşı asil bir direniş sergilemiştir” diyen Şeyh Naim Kasım, Hizbullah’ın İngiltere tarafından terör listesine dahil edilmesinin, İngiltere’nin sömürgecilik tarihine dönmesinin bir göstergesi olduğunu belirterek bu girişimi kınadı.

Hizbullah yetkilisi, İngiltere’nin Hizbullah aleyhindeki bu girişiminin Hizbullah için iftihar olduğunu zira Hizbullah’ın bugün dünya özgürlükçüleri için ilham kaynağına dönüştüğünü söyledi.

Bu arada, Lübnan Hizbullahı, İngiltere’nin büyük bir siyasi ve halk tabanlı güç olarak bu hareketi terör listesine alma kararına gösterdiği tepkide, bu kararı “Lübnan halkının irade ve duygularına hakaret” olarak niteledi.

Lübnan Hizbullahı, İngiltere’nin siyasi kanadını terör örgütleri listesine almasını “ABD’ye alçakça bir itaat” şeklinde tanımladı.

İngiltere’nin kararının ardından Hizbullah tarafından yapılan ilk yazılı açıklamada, “Terörü kucaklayan, finanse eden ve destekleyen hiçbir ülkenin bir partiyi veya direniş hareketini terörle suçlamaya hakkı yoktur.” denildi.

İngiltere ABD ve ırkçı İsrail’e hizmet yönünde Hizbullah hareketinin İngiltere’deki faaliyetlerini yasaklama kararı almış ve İngiltere içişleri bakanı Sacid Cavid de, Hizbullah’ın İngiltere güvenliğini tehdit ettiğini iddia ederek bu örgütü terör listesine aldıklarını bildirmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.