Suudi Analist: Suudi Arabistan, İran’ın Lübnan’daki Etkisini Kontrol Edemedi

  • 09 Mayıs 2018
  • 549 kez görüntülendi.
Suudi Analist: Suudi Arabistan, İran’ın Lübnan’daki Etkisini Kontrol Edemedi

Suudilerin önde gelen analistlerinden Cemal Kaşıkçı twitter hesabında, Suudi destekli Başbakan Saad Hariri’yi başarısızlıkla karşı karşıya bırakan Lübnan’daki son parlamento seçimlerinin sonuçlarına tepki gösterdi.

Kaşıkçı twitter sayfasında şunları yazdı: ‘Kısacası, Lübnan seçimlerinin sonucu, Suudi Arabistan’ın İran’ın bölgedeki nüfuzunu azaltma çabalarının başarısızlığıydı … Şimdi, geçmişin planlarını ve ittifaklarını sadece Lübnan’da değil, tüm bölgede de yeniden gözden geçirme zamanı gelmiştir.’

6 Mayıs’ta Lübnan’da düzenlenen seçimlere ilişkin resmi açıklamalara göre, Hizbullah ve müttefikleri 70 sandalyeyi, yani yeni parlamentodaki sandalyelerin çoğunu kazandı ve buna karşılık olarak Saad el-Hariri ve müttefikleri başarısız oldu ve Hariri ve müttefiki ve ana destekçisi olan Suudiler için büyük bir başarısızlık kaydedildi.

Cemal Kaşıkçı, 1958’de doğmuş Suudi bir gazeteci ve aktivisttir ve daha önce el-Arap kanalının ve Suudi El-Vatan gazetesinin editörlüğünü yapmıştır. (Al Vatan Gazetesinde 52 gün editörlük yapmış, sonra görevden alınmıştır.) 2004 yılından bu yana, Suudi Arabistan’ın Londra eski Büyükelçisi Prens Turki Faysal’a basın danışmanı olarak hizmet vermiştir. Cemal Kaşıkçı, 11 Eylül saldırılarından önce, El Kaide lideri Usame bin Ladin ile röportajlar yapmıştır. Aynı zamanda MBC, BBC ve El Cezire kanallarında siyasi analist olarak faaliyet göstermektedir. Cemal Kaşıkçı, Suudi Veliaht Prensi Bin Salman’ın politikaları ve Bin Salman’ın eleştirmenlere, gazetecilere ve muhalif seslere yönelik yoğun baskısı nedeniyle Arabistan’ı terk ederek Amerika’ya gitmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.