Suudi Prens Yoğun Protestolara Rağmen Tunus’a Gitti

  • 28 Kasım 2018
  • 569 kez görüntülendi.
Suudi Prens Yoğun Protestolara Rağmen Tunus’a Gitti

 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Tunus Cumhurbaşkanı El-Beci Kaid es-Sibsi ile başkent Tunus’taki Kartaca Sarayı’nda bir araya geldi.

Bin Selman, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından ilk yurt dışı turu kapsamında Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın ardından, sivil toplum kuruluşları (STK) ve halkın yoğun protestolarının gölgesinde Tunus’a gitti.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Veliaht Prens Bin Selman’ı havalimanında Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi karşıladı. Sibsi ve Bin Selman daha sonra Kartaca Sarayı’nda bir araya geldi.

Heyette Suudi Arabistan Dişişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayif bin Abdulaziz, Kraliyet Divanı Danışmanı Prens Turki bin Muhammed bin Fehd bin Abdulaziz ve Ulusal İstihbarat Başkanı Halid bin Ali el-Humeydan da yer aldı. Görüşmeye ve Bin Selman’ın programına dair basına bilgi yansımadı.

Dün başkent Tunus’un merkezindeki Habib Burgiba Caddesi’nde toplanan yüzlerce gösterici, ziyaretine saatler kala Bin Selman’ı protesto etti.

Tunus’un yanı sıra Filistin, Cezayir, Moritanya ve Mısır bayrakları taşıyan göstericiler, “Tunus toprağı satılık değildir”, “Halk, Bin Selman’ın kovulmasını istiyor”, Hoş gelmedin” yazılı dövizler taşıdı, eylem sırasında göstericiler cadde boyunca ilerlerken, emniyet güçleri de yoğun önlemler aldı.

Suudi Arabistan, Tunus’u yaklaşık 30 yıl boyunca demir yumrukla yöneten Zeynel Abidin bin Ali’nin “Arap Baharı” isimli süreçte görevden uzaklaştırılmasının ardından sığındığı ve hala yaşadığı ülke olma özelliğini taşıyor.

Bu arada Suudi Veliaht’ın ziyaretine tepki gösteren oluşumların başında yer alan Tunus Ulusal Gazeteciler Sendikası, başkentteki binasına, üzerinde “Devrim toprağı Tunus’un kirletilmesine hayır” yazılı dev afiş astı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.