Trump ülke dışındaki ABD askerlerinin maliyetini müttefik ülkelerin ödemesini istiyor

  • 11 Mart 2019
  • 865 kez görüntülendi.
Trump ülke dışındaki ABD askerlerinin maliyetini müttefik ülkelerin ödemesini istiyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülke dışındaki ABD askerlerinin masraflarını müttefik ülkelerin ödemesini istediği bildiriliyor.

Trump’ın planına göre Amerika müttefikleri, ülkelerindeki ABD askerleri için ilave ödeme de yapacak. ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanlarıyla yaptığı özel görüşmelerde ABD askerlerinin maliyetleri için yeni fikirler önerdiği bildiriliyor.

South China Morning Post’un haberine göre Trump’ın formülüyle birlikte ülke dışındaki ABD askerlerinin maliyetleri, bulundukları müttefik ülkeler tarafından karşılanacak, buna ek olarak ABD askerlerinin maliyetlerinin yarısı kadar ek ödeme yapılacak.Trump’ın bu formüle “maliyet artı yüzde 50” dediği aktarılırken, Trump’ın önerdiği formülle birlikte ABD müttefiklerinin yaptığı ödemeler şimdikinin beş katına çıkmış olacak.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garett Marquis, Trump yönetiminin “ABD halkının çıkarlar için en iyi anlaşmayı yapmayı” istediğini söylüyor. Buna karşın Marquis, Trump’ın planının detaylarını açıklamayı kabul etmedi. ABD Başkanı, geçmiş açıklamalarında ABD müttefiklerinin NATO’ya yaptığı harcamaların yetersiz olduğunu savunmuş, NATO ülkelerinden askeri harcamalarını artırmalarını talep etmişti. Trump’ın Avrupa’daki harcamaları Avrupa Birliği’nin, Batı Asya’daki harcamalarıysa Suudi Arabistan öncülüğündeki ülkelerin üstlenmesini istediği biliniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.