Tuğgeneral Hacizade: İran, bazı askeri alanlarda bir dünya gücüdür

  • 15 Kasım 2018
  • 721 kez görüntülendi.
Tuğgeneral Hacizade: İran, bazı askeri alanlarda bir dünya gücüdür

İran Devrim Muhafızları ordusu hava uzay karargahı komutanı tuğgeneral Emir Ali Hacizade, İran’ın dünyada silahlanmanın bazı alanlarında çok üstün ve dünyada ilk sıralasında yer aldığını söyledi.

İRNA  Ajansının verdiği habere göre Tuğgeneral Emir Ali Hacizade, dün Tahran’ın batısında yer alan Gazvin eyaletinin 3000 Şehit Milli Kongresi’nde yaptığı konuşmada bugün İran’ın askeri güç açısından çok önemli bir aşamaya geldiğini ve kimsenin bu gerçeği inkar etmediğini söyledi.

Hacizade İran’a yönelik silah ve askeri yaptırımlara da değinerek bu durumun İran’ın kendi milli potansiyelinin artmasına ve İran’ın daha ucuza silah üretmesine sebep olduğu gibi İran’ın halihazırda dünyaya silah ihraç edecek konuma yükseldiğini söyledi.

İran Devrim Muhafızları hava uzay karargahı komutanı Hacizade, İran’ın savunma açısından bölgede diğer ülkelere göre çok daha az bütçe ayırdığını belirterek, Suudi Arabistan’ın, Amerika ve Çin’den sonra dünyada en fazla askeri bütçe ayıran ülke olduğunu ama bu durumun o ülkeyi askeri teçhizat üretme aşamasına getirmediğini söyledi.

İran İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, 31 ağustos 2016 tarihinde Bakanlar, Yetkiler, Araştırmacılar ve İran Savunma Bakanlığı uzmanlarını  kabulünde yaptığı konuşmada; İran’ın askeri savunma gücünü artırması ve her türlü saldırıya karşı kendini savunma aşamasına gelmesi gerektiğini ve İran’ın her türlü muhtemel saldırıya karşı kendisinin de düşmanı etkisiz hale getirmek için misillemede bulunmasının en tabii hakkı olduğunu söylemişti.

İran İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamenei konuşmasının devamında şöyle dedi: ”Ülkelerin, masum insanların,  zorba güçlerin sultası ve katliamından kurtulması için ve onların bu girişimlerinin önlenmesi için savunma sanayi ve askeri alanda daha ileri aşamaya gelinmelidir. Çünkü düşmanlar İran’ın güvenliğini sağlayamadığı gibi  bir düşünceye asla kapılmamalıdır” demişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.