UNAMA: 2018 Afgan siviller için en ölümcül yıl oldu

  • 25 Şubat 2019
  • 863 kez görüntülendi.
UNAMA: 2018 Afgan siviller için en ölümcül yıl oldu

2018 yılı, Afgan siviller için son onyılın en ölümcül yılı olarak açıklandı.

Tesnim haber ajansının haberine göre, BM Afganistan temsilciliği UNAMA konu ile ilgili yayımladığı raporunda, 2018 yılında Afganistan’da 3 bin 800 sivil hayatını kaybettiğini, 7 bin sivil de yaralandığını belirtti.

Raporda, Afgan sivillerin ABD ordusunun hava akınları, hükümet karşıtı silahlı örgütler ve hükümete bağlı güçlerce öldürüldüğü veya yaralandığı belirtildi.

Bu arada NATO’nun Afganistan temsilcisi Cornelius Zimmermann da bir açıklama yaparak, NATO Afganistan’dan çekilmeyeceğini ve bu ülkedeki askeri varlığını sürdüreceğini belirtti.

Bundan önce da NATO sözcülerinden David Butler bu paktın Afganistan’da ABD komutasındaki ecnebi güçlerin sayısını azaltmak niyetinde olmadığını belirtmişti.

Oysa ABD Başkanı Donald Trump bir süre önce Afganistan’dan 7 bin askerini geri çekeceğini açıklamıştı.

NATO paktı, ABD ve bu paktın askerleri son 18 yılda Afganistan tecavüzünde on binlerce sivilin ölümü ve bu ülkenin altyapılarının yıkımı ve güvensizliğin körüklenmesi ve İslami mukaddesata ve öldürdükleri insanların cenazelerine saygısızlık etmekten başka hiç bir getirileri olmadığı halde Afganistan’da şom varlığını sürdüreceğini belirtiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.