Vaizi: Ankara ile yakın ve stratejik ilişkilere sahibiz

  • 31 Ekim 2019
  • 2.635 kez görüntülendi.
Vaizi: Ankara ile yakın ve stratejik ilişkilere sahibiz

İslami İran Cumhurbaşkanı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi İran’ın komşuları içinde Türkiye ile yakın ve stratejik ilişkilere sahip olduğunu belirterek, iki ülkenin ticaret hacmi hedefinin 30 milyar dolar olduğunu söyledi.

Dün  Tahran’da düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Günü töreninde konuşan Vaizi, bu münasebetle Cumhuriyet’in yıldönümünü tebrik ederek, Türkiye’nin İran’ın dostu ve iyi komşusu olduğunu söyledi.

İki ülkenin 500 kilometre ortak sınırla 400 yıldan beri barış içinde yaşadığını ifade eden Vaizi, iki ülkenin tarihi ve kültürel olarak bir çok ortak noktaya sahip olduklarını belirtti.

İki ülkenin birçok alanda yakın ilişkisi olduğunu ifade eden Vaizi, iki ülke Cumhurbaşkanı ilişkilerin de yakın ve kardeşçe olduğunu ve son 6 ayda iki ülke Cumhurbaşkanının 12 kez görüştüğünü söyledi.

Yakın geçmişte Ankara’da düzenlenen 27. Ortak Komisyon Toplantısına değinen Vaizi, toplantının çok başarılı geçtiğini belirterek, gelecek haftalarda da 6. Yüksek Konseyi Toplantısının düzenleneceğini söyledi.

Vaizi iki ülke işbirliğinin ikili boyutla sınırlı olmadığını ve uluslararası ve bölgesel işbirliğini de kapsadığını belirterek, iki ülke görüşlerinin uluslararası gelişmelerde yakın olduğunu ve iki ülkenin de Batı ve Amerika’nın ambargo silahını ve tek yönlü politikalarını karşı olduğunu ve iki ülkenin de sorunları diplomasi yoluyla çözmeye çalıştığını söyledi.

Astana sürecine değinen Vaizi, bu sürecin uluslararası alanda başarılı ve örnek bir süreç olduğunu ve İran, Türkiye ve Rusya bu süreçle Suriye krizini yönetmeye başardığını söyledi.

Vaizi, ‘’Bölgedeki şartlar ve teröristlerin varlığı göz önünde alındığında bizim için önemli olan Türkiye ve İran’ın ve sınırlarının güvenliğidir ve bu konu iki ülke görüşmelerinin bir bölümünü oluşturmaktadır, ayrıca biz Türkiye’nin Suriye ille sorunun çözülmesinden memnunuz.‘’ dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.