Venezuela ABD’deki bütün diplomatik personelini geri çekti

  • 25 Ocak 2019
  • 1.437 kez görüntülendi.
Venezuela ABD’deki bütün diplomatik personelini geri çekti

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ülkesinin ABD’deki bütün diplomatik personelini çekme kararı aldığını açıkladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinin ABD’deki büyükelçilik ve konsolosluklarını kapatacağını, bütün diplomatik personelini de geri çağırdığını açıkladı.

Maduro, 2019 Adli yılı açılışında yaptığı konuşmada, Venezuela’nın ABD’deki büyükelçiliğini kapatma kararı aldığını duyurdu.

ABD ile diplomatik ilişkileri kestiklerini bildiren Maduro, “ABD’deki büyükelçiliğimizi, bütün konsoloslukları kapatma kararı aldık. Bütün diplomatik personeli de geri çağırıyoruz. Cumartesi günü gelecekler.” dedi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimini meşru görmediklerini, bu yüzden Maduro’nun Amerikalı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri talimatına uymayacaklarını açıkladı.

Öte yandan Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido’nun kendisini devlet başkanı ilan etmesinden sonra, halkın oylarıyla seçilen Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya uluslararası arenada destek mesajı yağdı.

Türkiye, Rusya, Çin ve İran’ın yanı sıra Meksika, Uruguay, Nikaragua, Küba, Bolivya gibi pek çok ülkeden de yasal devlet başkanı Maduro’ya destek mesajları geldi. Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destek mesajının ardından Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov da, Maduro’nun Venezuella’nın meşru başkanı olduğunu bir kez daha duyurdu. Peskov gazetecilere verdiği demeçte, “Venezuela’da iktidarın kullanılmaya çalışılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying ise, “Çin, diğer ülkelerin iç siyasi işlerine parazit olmama ilkesini koruyor. Venezuela da dış güçlerin parazitlerine karşı çıkıyor” ifadelerini kullanırken, İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da, “ABD, Venezuela’nın iç işlerine gayri meşru şekilde müdahale ediyor” denildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.