Venezuela’da kuklanın gizli darbe turu ortaya çıktı!

  • 28 Ocak 2019
  • 1.575 kez görüntülendi.
Venezuela’da kuklanın gizli darbe turu ortaya çıktı!

Venezuela’da, ABD’nin ‘geçici devlet başkanı’ ilan ettiği eski Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun, Başkan Nicolas Maduro’ya darbe girişimi için aralık ayı ortalarında gizlice Kolombiya, Brezilya ve ABD’ye yolculuk ettiği ortaya çıktı.

Kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden lağvedilen Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu tanıyarak Venezuela’da seçilmiş lider Nicolas Maduro’ya karşı darbe sürecinin fitilini yakan Washington’ın kumpasına dair detaylar belli olmaya başladı. Guaido’nun ihanet sürecini planlamak ve kıta çapında destek almak için Aralık ayı ortasında Venezuela’dan gizlice ayrılarak ABD, Brezilya ve Kolombiya’da gizli görüşmeler yaptığı ortaya çıktı.

Juan Guaido’nun, darbe planı için hatalar önce gizlice yurt dışına çıktığı öğrenildi. İlk olarak kara yoluyla Kolombiya’ya geçen Guaido, ardından, Brezilya ve ABD’de gizli toplantılara katıldı.

Öte yandan, CIA’in kuklası Guaido, önceki gün başkent Caracas’ta düzenlenen bir mitinge katılarak askerler için af yasası hazırladıklarını ve bunu tertip edecekleri açık hava toplantılarında duyuracaklarını söyledi. Kukla liderin hazırladığı yasanın, askerleri darbeye çekmek adına kaleme alındığı ifade ediliyor.

Bu arada Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Avrupa ülkelerinin seçime gidilmesi için verdiği 8 günlük süreyle ilgili “Bizi eleştirenlerin Venezuela seçim sistemiyle ilgili söyleyebilecekleri tek bir söz yok” dedi.

Aralarında İspanya, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin de bulunduğu Avrupa ülkeleri de Cumartesi günkü açıklamalarında, 8 gün içinde seçim yapılmazsa kendisini devlet başkanı ilan eden muhalif siyasetçi Juan Guaidó’yu tanıyacaklarını duyurmuştu. Yunanistan hükümeti ise Maduro’nun yanında yer aldı.

Guaidó’nun yönetimini ABD’nin yanı sıra Kanada ve birçok Latin Amerika ülkesi de tanıdı.

Maduro, seçime gidilip gidilmeyeceği yönündeki bir soruya da şu yanıtı verdi: “Önümüzde ulusal meclis seçimleri var. Seçimler 2020’de olacak. Venezuela’da rekor seviyede seçim yaptık. 25 seçim yaptık. 25 seçimden 23’ünü biz kazandık. Sadece 2’sini kaybettik. Seçim alanında dünya rekorunun sahibiyiz. Bizi eleştirenlerin Venezuela seçim sistemiyle ilgili söyleyebilecekleri tek bir söz yok.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.