Yediot Ahranoot: Hamas Bilinç Savaşını Kazandı

  • 23 Kasım 2018
  • 567 kez görüntülendi.
Yediot Ahranoot: Hamas Bilinç Savaşını Kazandı

İşgal rejiminde yaygın gazetelerinden Yediot Ahranoot bugünkü sayısında gazetenin askeri analisti Yossi Yehoshua imzasıyla Kassam Tugayları’nın bir hafta önce Gazze’nin Han Yunus şehrinin doğusuna sızan özel askeri birlikte yer alan askerlerin fotoğraflarını yayınlamasıyla ilgili ayrıntılı bir rapor yayınladı.

İsrailli yazar, İsrail ordusuyla Genel İstihbarat Birimi (Şabak)’ın iki yıldan beri Gazze’de yürüttükleri bilinç savaşının geri teptiğini belirterek, bu savaştan Gazze halkından çok İsrailli vatandaşların etkilendiğini ifade etti.

Askeri uzman yaptığı değerlendirmede “Başarısızlıktan sadece ordu sorumlu değil. Bunda siyasi alanın da payı vardır. Hamas ile bilinç savaşının ağırlığı büyüktür. Yaşanan bilinç savaşı başarısızlıkla sonuçlandı. Çünkü bundan Gazze halkından çok İsrailliler etkilendi. Ordu bu alana yılda 20 milyon şikel harcıyor. Bunun artırılması yönünde re bir karar alınmıştı. Burada sorun, eylemi yapanların kimliklerini internet ve sosyal paylaşım sitelerinden gizlemektir. Bu çağda işler kolay değil. Denetim (Sansür) Organı hızlı davranarak fotoğrafların yayınlanmasını engelledi. Çünkü Hamas’ın bunları er ya da geç yayınlayacağını biliyordu. Bu konuda sansürün fayda vereceğini sanmıyorum. Sadece kişilerle ilgili ayrıntılı bilgilerin yayınlanmasını önleyecektir” ifadesini kullandı.

Yazar, Sansür işinin İsraillilerin söz konusu şahısları tanıma ve tanıdıklarıyla kıyaslama merakını uyandırdığını hatırlatarak, ancak genelde halkın bu uyarıya uyduğunu kaydetti.

Yazar makalesinde ayrıca, Hamas’ın enformasyon kampanyasını iyi hazırlandığını, hareketin son sızma operasyonunda da basını iyi kullandığını, yüksek çözünürlükte görüntüler aldığını, sızma operasyonunu birkaç açıdan görüntüleyen Hamas’ın, ertesi gün Kornet tipi füzeyle vurulan otobüsün görüntülerini iyi kullandığını kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.