Zarif ABD’nin BMGK’yı sömürmesini eleştirdi

  • 05 Aralık 2018
  • 807 kez görüntülendi.
Zarif ABD’nin BMGK’yı sömürmesini eleştirdi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif İran’ın füze programı yasak olmadığını belirterek, Amerikalı yetkililerin BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararnamesine karşı çelişkili tutumlarını eleştirdi.

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geçen Cumartesi günü yeni bir iddiayı ortaya atarak, İran İslam Cumhuriyeti yakınlarda çeşitli başlıkları taşıyabilen orta menzilli balistik bir füze denediğini ileri sürdü.

Pompeo iddiasına hiç bir kanıt veya belge sunmaksızın bu deneyin BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararnamesine aykırı olduğunu iddia etti.

IRNA’nın haberine göre Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif twitter hesabına düştüğü notta, Amerika’nın BM Güvenlik Konseyi’nin komik bir şekilde kötüye kullanması bu ülkenin yükümlülüklerine bağlı kalmakta müsamahakarlığını örtbas edemeyeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Zarif, Amerikalı yetkililerin BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararnamesi İran’ın caydırıcı gücünün gelişmesini engelleyemeyeceğini ileri sürdüklerini, bu yüzden bu kararnameyi zayıflatmak yerine herkesin kararnameye saygı göstererek uyması üzerinde çalışmak daha iyi olacağını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Zarif twittine Amerika Dışişleri Bakanlığı İran eylem grubu Başkanı Brian Hook’un açıklamasını da ekledi.

Brian Hook 20 Eylül 2018 tarihinde BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararnamesinde İran’dan sadece nükleer başlık taşıyabilen balistik füzelerle ilgili faaliyetlerde bulunmaması istendiğini belirtmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.