Zarif: Suudiler, İran’ın bölgeye yönelik bir tehdit olduğunu ileri sürmek için ABD’ye geldiler

  • 24 Nisan 2018
  • 447 kez görüntülendi.
Zarif: Suudiler, İran’ın bölgeye yönelik bir tehdit olduğunu ileri sürmek için ABD’ye geldiler

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, bölgenin diyaloğa ihtiyacı olduğunu belirterek, ”Suudiler, İran’ın bölgeye yönelik bir tehdit olduğunu ileri sürmek için ABD’ye geldiler’ dedi.

İRNA’nın haberine göre,Zarif dün Amerika dışilişkiler konseyi düşünce merkezinde yaptığı açıklamada, bölgesel çatışmalara temas ederken bölgenin derhal hızlı bir şekilde değişmesine gerek olduğunu kaydetti ve ”ilk ve esas adım olarak bölgede diyalogsuzluğa son verilmesi gerektiğini’ söyledi.

Zarif, bölgesel sorunların çözümünde ilkelere bağlı kalmak gerektiğini belirterek, bölge ülkelerinin bu ilkeleri dikkate almaları ve bu doğrultuda birbirlerinin içişlerine müdahale etmemeleri ve daha sonra da birbirlerine güvenmeleri gerektiğini söyledi.

İran dışişleri bakanı günümüzdeki savaşların galibinin olmadığını ve bütün herkesin yenilen taraf olduğunu belirterek, ”güçlü bir bölge olması için bölgenin en güçlüsü bir ülke olmaktan kaçınmak gerektiğini zira bunun için çaba gösterilirse öyle bir durumda bölgenin yokedilmesi yönünde adım atılacağının tehlikesine işaret etti.

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika’nın soğuk savaş döneminden sonra yeniden hegemonya dönemini devam ettirmek istediğini belirterek, ”bölge eğer kapsamlı bir değişmeye gitmezse, Amerika bölgeye ne kadar silah satarsa satsın zarar edecek ve daha fazla bedel ödemek zorunda kalacaktır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.