Zarif ve Çavuşoğlu Suriye gündemini görüştüler

  • 08 Ekim 2019
  • 1.059 kez görüntülendi.
Zarif ve Çavuşoğlu Suriye gündemini görüştüler

İran ve Türkiye dışişleri bakanları Muhammed Cevad Zarif ve Mevlüt Çavuşoğlu, dün gece telefon görüşmesinde, Suriye’nin kuzeydoğusundaki son gelişmeleri ele aldılar.

İRNA’nın haberine göre, Zarif söz konusu görüşmede, Suriye aleyhinde askeri bir operasyona karşı olduklarını belirtirken, Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve hakimiyetine saygı gösterilmesine vurgu yaptı ve Adana anlaşmasının Suriye ve Türkiye arasında kaygıların giderilmesi için en iyi çözüm yolu olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu da, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını ve Türkiye’nin söz konusu girişiminin geçici olduğunu bildirdi.

Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan  cumartesi gecesi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonun her an başlayabileceğini bildirmişti.

Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından Türkiye ordusunun Suriye sınır bölgesine askeri teçhizat ve takviye gücü gönderdiği görülmüş ve medyaya yansımıştı.

Bu arada Suriye’deki kürt güçler ise Türkiye ordusunun her türlü muhtemel girişimine karşı koyacaklarını bildirmişlerdi.

Fırat nehrinin doğusunda yer alan Suriye Halk Güçleri Birlikleri (YPG) ABD’nin desteğine sahip bulunuyor ve Ankara hükümeti ise sözkonusu grubu ‘terörist’ olarak niteliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.