Zarif’ten BM genel Sekreterine mektup

  • 15 Mayıs 2018
  • 547 kez görüntülendi.
Zarif’ten BM genel Sekreterine mektup

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika’nın uluslararası kanunların ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı bildirisinin açık bir şekilde çiğnediğini belirterek, Amerika’nın bu girişiminden dolayı ‘sorumlu olarak tanınması’ gerektiğini bildirdi.

İRNA’nın haberine göre, Zarif, Amerika’nın uluslararası kanunların ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı bildirisinin açık bir şekilde çiğnediğini belirterek, Amerika’nın bu girişiminden dolayı ‘sorumlu olarak tanınması’ gerektiğini bildirdi.

Temmuz 2015’te yayınlanan 2231 sayılı BM Güvenlik Konseyi  bildirisine göre, İran’a yönelik nükleer konulu yaptırımlar feshedilmişti.

İran dışişleri bakanının ayrıca  dün  BM genel sekreterine yazdığı mektupta, Amerika’nın sözkonusu girişiminin  ihtilafların barışçı yoldan çözümünü zedelediği kaydedildi.

İran dışişleri bakanı, Amerika’nın girişiminin bir çok açıdan durumu tehlikeye attığına temasla, ”Amerika’nın nükleer anlaşmanın daha başından anlaşmayı çiğnediği ve hatta nükleer anlaşmayı imzalayan  diğer ülkeleri de anlaşmaya göre hareket etmekten sakındırmaya çalışmıştır’ denildi.

İran dışişleri bakanı, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasının, Amerikan yönetiminin   anlaşmalar karşısında taahhütlerini  çiğnediğini açıkça gösterdiğini  ve bundan doğacak sonuçların sorumlusunun da bizzat Amerika olacağını bildirdi.

Nükleer anlaşmanın ikili bir anlaşma olmayıp aksine çok yönlü ve uluslararası bir anlaşma olduğunu belirten Zarif, bu anlaşmanın yeniden müzakere edilemeyeceğinin de altını çizdi ve İran’ın nükleer anlaşmadan kazanımlarının  yeniden şartlarla belirlenemeyeceğini bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.