Zeyfullah el-Şami:”Yemen’in işgalinde Londra’nın rolü var.”

  • 06 Mart 2019
  • 903 kez görüntülendi.
Zeyfullah el-Şami:”Yemen’in işgalinde Londra’nın rolü var.”

Yemen milli Kurtuluş hükümeti sözcüsü, İngiltere Dışişleri bakanı Jeremy Hunt’ın Aden kentine ziyaretinden önce yaptığı açıklamalarına tepki göstererek yapılan açıklamaların Yemen’in işgalinde Londra’nın rolünün göstergesi olduğunu belirtti.

Yemen milli Kurtuluş hükümeti sözcüsü Zeyfullah el-Şami yaptığı açıklamada Varşova oturumu ardından İngiltere’nin gizlice Yemen’in işgali bağlamında pratik adımlar atmaya başladığını belirtti. İngiltere Dışişleri bakanı Jeremy Hunt birkaç gün önce Arabistan ziyareti ardından kışkırtıcı bir harekette Adan kendini gitti.
Eski yıllarda Yemen’in güneyini işgal eden Londra, bu ülkede stratejik hedefler ve çıkarların sağlanmasına çalıştı; şimdi de Birleşik Arap Emirliği ve diğer Arap ve yerli araçlarının eli ile eski hatalarını düzeltmeye çalışırken Yemen’in güneyinde işgalini yeni bir şekil ile sergilemeye çalışıyor.
Britanya’nın Yemen’de ve özellikle ülkenin güneyindeki gizli faaliyetleri, bu kentin 128 yıl boyunca sömürülme sürecini hatırlatırken Londra’nın Yemen’de çıkarlarını kaybetmesini asla kabullenmediğini gösteriyor.
El-Necm el-Sagıb haber sitesi bu bağlamdaki raporunda İngiltere’nin Yemen’e tekrar İşgalci güç olarak dönme yöntemini ele almış ve ” Britanya’nın yerli ve Arap araçlar ile eski hatalarını düzelterek Yemen’e geri döndüğünü” yazdı.
Britanya hiçbir zaman Yemen’de ülke halkına hizmet bağlamında ve çıkarlarının sağlanması için barışçıl bir yöntem peşinde değildi ve halen de aynı yolda devam etmektedir. Londra’nın birinci hedefi Amerika ve siyonist rejim tarafından Yemen’de oluşturulan bataklıktan müttefiklerini Kurtarmak ve ikinci hedefi ise Yemeni birkaç bağımsız bölgeye bölmektir.
Londra’nın Yemen Savaşındaki rolü açıkça görülmektedir ve bu bağlamdaki nifaka dayalı siyasetleri göz ardı edilemez. Suudi Arabistan’ı, çeşitli silah anlaşmaları ile donatmak ve Riyad rejimine modern ve hatta yasak silahlar hibe etmek ayrıca çeşitli uluslararası oturumlar ve hukuki ve insani kurumlarda Amerika ile işbirliği yaparak Suriye rejimine destek vermesi ise bu bağlamda değerlendirilmelidir.
Aslında birçok fitneci ve sultacı ülkenin Yemen’i ve özellikle Adan kentine göz diktiği belirtilmelidir. Günümüzde de aynı durum devam ektedir ve söz konusu ülkeler Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde bulunan üslerini tekviye etmek ve Hint Okyanusuna sulta kurma hedefindeler zira bu siyaset, bölgeye siyasi ve ekonomi sulta kurmaya sebep olacaktır, tabii ki İngiltere bu kaideden müstesna değildir.
Aden her zaman sömürücü ülkeler ve Emperyalist güçlerin işgaline şahit olmuştur ve günümüzde de Birleşik Arap Emirliği’nin Yemen’in güneyindeki rolü ise bu kent ve Yemen Adaları’nın Britanya tarafından işgal dönemini hatırlatmakta.
Britanya’nın Yemen’deki nüfuzu, kızıl denizin girişinde bulunan Perim Adası’nı 1799 yılında işgali ile başladı ve ardından Aden Limanı’nın Kızıldeniz’e giriş anahtarı açısından önemi dikkate alınarak 1839 yılında kent sakinlerinin yoğun direnişine rağmen işgaline geçirdi. Günümüzde İngiltere bir kez daha Aden ve Yemen’in Güney eyaletlerini işgal etmeye çalışıyor; fakat bu kez taktik değiştirerek bu işgalciliği , Birleşik Arap Emirliği olan vekalet güçlerince gerçekleştiriyor.
Bu doğrultuda askeri harekatı Birleşik Arap Emirliği üstlenirken bölgesel alanda birkaç yerli kanadın liderliğinde Aden, Ebyen ve Lahic’de bir güvenlik kuşağı oluşturularak yerli orduları eğitmek ve silahlandırma çalışmaları devam ediyor.
Başka bir ifade ile günümüzde Birleşik Arap Emirliği İngiltere’nin Yemen’deki İşgalci planlarının adeta müteahhidi olarak gerçekleştirmekte ve İngiltere ise kendi sömürücü ve İşgalci siyasetlerini, diğer aktörler seçmek, Yemen’in milli kimliğini zayıflatmak ve yerli ordular oluşturmakla bölerek bu ülkede izlemeye devam ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.