AB liderlerinden İngiltere’nin AB’den ayrılma kararına tepkiler

  • 25 Haziran 2016
  • 612 kez görüntülendi.
AB liderlerinden İngiltere’nin AB’den ayrılma kararına tepkiler

AB liderleri İngiltere’nin AB’den ayrılma kararına tepki gösterdiler.

İngiltere’deki referandumdan Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı çıkmasına Avrupa’dan tepkiler yükseliyor. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier “Avrupa için üzücü bir gün” değerlendirmesini yaptı. Steinmeier, “İngiltere’den gelen haber gerçekten iç karartıcı” dedi.

Holllanda’nın aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders ise ülkesinin 28 üyeli Birlik’ten ayrılması çağrısı yapıp, “Hollandalılar AB’den çıkmayı oylamayı hakediyor. Özgürlük partisi Hollanda’nın AB’den çıkmasının oylanacağı bir NExit oylaması istiyor… Kendi ülkemizi, kendi paramızı, kendi sınırlarımızı ve kendi göçmen politikamızı kendimiz yönetmek istiyoruz” çağrısı yaptı.

Fransız aşırı sağcı lider Marine Le Pen ise İngiltere’nin AB’den ayrılması’na (Brexit) gönderme yaparak Fransa’nın da Birlikten ayrılmasını teklif etti, “Frexit zamanı geldi” dedi.

Fransa cumhurbaşkanı Hollande de İngiltere’nin kararının Avrupa için büyük bir test olduğunu söyledi.

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından Almanya Sanşölyesi Angela Merkel kararı değerlendirmek için kameraların karşısına geçti. Avrupa Birliği’nin barışa dayalı bir topluluk olduğunu belirten Merkel, “Önümüzdeki hafta Avrupa Konseyi Başkanı Tusk ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile Brüksel’de bir araya geleceğiz. AB’den çıkmak isteyenlerin ne yapması gerektiği bellidir. İngiltere, AB’den çıkış sürecini tamamlayana kadar üyeliğini devam ettirecektir” diye konuştu.

Merkel, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti. Ortaya çıkan sonucu “AB için bir çatlak” olarak nitelendiren Merkel, “Bu durumun önümüzdeki günler, haftalar, aylar ve yıllarda ortaya çıkaracağı etkinin ne anlama geleceği, AB’nin geri kalan 27 üye ülkesinin göstereceği tavra bağlı. Referandumun sonuçlarına ilişkin aceleci sonuçlara varmak, sadece Avrupa’nın daha da gerilmesine hizmet eder. Durumu sakin bir şekilde analiz edip, değerlendirmek, birlikte doğru ve ortak karar almalıyız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com