ABD dışişleri bakanı: İsrail’i desteklemeye devam edeceğiz

  • 02 Ocak 2019
  • 1.202 kez görüntülendi.
ABD dışişleri bakanı: İsrail’i desteklemeye devam edeceğiz

ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Suriye’deki askerlerini çekmesine dair ABD’nin kararına temasla, bunun ABD’nin İsrail’i destekleyen tutumunun değişmesi anlamına gelmediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ırkçı İsrail Başbakanı Netanyahu ile Brezilya’da bir araya geldi. Pompeo, ABD’nin Suriye’den planlı olarak çekilme kararının İsrail ile olan işbirliğini etkilemeyeceğini ifade etti. Pompeo, Netanyahu ile görüşmesinde, “Başkan Trump’ın Suriye konusunda verdiği karar, ABD’nin İsrail ile olan işbirliğini hiçbir şekilde değiştirmiyor” dedi.

Pompeo, kararın terör örgütü DEAŞ’la sözde mücadele ve İsrail’in güvenliği konusundaki ABD ile İsrail işbirliğini etkilemeyeceğini söyledi.

Pompeo, Amerika’nın İsrail’i desteklemesini, başta Hizbullah ve İran olmak üzere bölgede İsrail’in güvenliğini garanti olarak gördüğünü söyledi.

ABD dışişleri bakanının bu açıklaması, ABD başkanı Trump’ın son zamanlarda Suriye’den ABD askerlerinin çekilmesi kararının ardından geliyor. Trump, aldığı kararla Amerikan güçlerinin Suriye’den çekileceğini bildirmişti. ABD, Suriye’de teröristlerine darbe indirdiğini iddia ederken uzmanlar, ABD’nin bu kararının açık bir şekilde 7 yıllık ABD siyasetinin yenilgiye uğraması olarak değerlendiriyorlar.

ABD dışişleri bakanı konuşmasında ayrıca ülkesinin Venezuela’ya yönelik baskıları arttıracağını bildirdi.

Venezuela, son zamanlarda, ABD ve Kolombiya’nın Venezuela cumhurbaşkanını öldürme ve hükümetini devirme planının olduğunu ifşa etmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.