Ala: ABD ve İngiltere “Beyaz Miğferlileri” Suriye’de terörist örgütlerin kolu olarak kurdu

  • 14 Mart 2019
  • 871 kez görüntülendi.
Ala: ABD ve İngiltere “Beyaz Miğferlileri” Suriye’de terörist örgütlerin kolu olarak kurdu

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Diğer Örgütler nezdinde Suriye’nin Cenevre’deki Daimi Temsilcisi Hüsameddin Ala, ABD ve İngiltere’nin sözde “Beyaz Miğferliler” adlı örgütü, başta Nusra Cephesi terör örgütü olmak üzere Suriye’deki terörist örgütlerin sözde insani kolu mahiyetinde olması için kurduklarını ve finanse ettiklerini belirtti.

Ala, Washington ve Londra’nın bu örgütten Suriye’ye karşı medya hamlesinde silahlı terör grupların bulunduğu bölgelerde kimyasal silah kullanımı iddialarıyla bağlantılı yalan ve suçlamaları düzenlemek için kaynak yaptığına dikkat çekti.

Cenevre BM Merkezinde düzenlenen ve Rusya Federasyonu’nun da daimi temsilcisi Gennadi Gatilov’un bulunduğu “Suriye’de İnsani Durumlar ve Görgü Tanıkları Raporları” başlıklı ortak forumda konuşan Büyükelçi Ala,  Halep şehrinin doğu semtleriyle Doğu Guta bölgelerinin Nusra cephesi terör örgütü ve onunla koalisyon kuran terörist gruplardan temizlenmesinin, Beyaz Miğferliler örgütünü terörist gruplarla bağlayan organik ilişkiyi ve sivil bölgeleri bombalama iddialarıyla Suriye’nin farklı bölgelerinde kimyasal silah kullanımı iddialarını üretmedeki rolünü belge ve bilgilerle ortaya çıkardığına dikkat çekti.

Büyükelçi Ala, işin ilginç tarafının “Beyaz Mifgerliler” adlı örgütü çalıştıran ülkelerin Suriye’den kaçırılan çok sayıda üyesini terörist gruplarla irtibatlarını bilmesinden dolayı topraklarına geçişlerine izin vermemesinin alay konusu olduğunu söyledi.

Ala, forumu düzenlemesine yönelik inisiyatifinden dolayı Rusya Federasyonuna ve Foruma katkılarından dolayı Rusya Federasyonu Demokratik Araştırmalar Kurumu Müdürü Maksim Grigoriev’e şükranlarını sunarak takdir ettiğini dile getirdi.

Kendi yönünden Gatilov, Seminerin bu iddia edilen bu insani örgütü ve yaptığı kirli rolü açığa çıkarmasının önemini belirterek, Suriye’nin bazı bölgelerinde suç faaliyetlerine devam etmesinden uyardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.