Amerikalı Uzman: Suudi Arabistan Ve İsrail, İran Konsolosluğuna Saldırının Esas Sorumlusudur

  • 14 Eylül 2018
  • 838 kez görüntülendi.
Amerikalı Uzman: Suudi Arabistan Ve İsrail, İran Konsolosluğuna Saldırının Esas Sorumlusudur

Amerikalı eski bir psikolojik savaş subayı, İran’ın Irak’ın Basra kentindeki konsolosluğuna düzenlenen saldırının Riyad ve Tel-Aviv’in kiralık unsurlarınca İran-Irak arsında anlaşmazlık çıkarma amacıyla yapılan bir çaba olduğunu vurguladı.

Amerikan ordusunda daha önce psikolojik savaş subaylığını yapmış Scott Bennett, Tesnim Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada; İran’ın Basra Konsolosluğu’na saldırının İran ve Irak arasında gerilim ve husumet çıkarmak amacıyla olduğunu, olayın büyük ihtimalle Suudi Arabistan ve İsrail’in kiralık ajanlarınca gerçekleşmiş olabileceğini vurguladı.

Amerikalı uzman, Basra’daki son olaylar ve protestolar hakkında bir soruyu yanıtlarken yaptığı açıklamada; “anlaşılan bu Suriye’nin İdlip’inden ve ABD, NATO ve terörist unsurlarının hareketlerinden, ayrıca Suriye’ye saldırı için gereken bahaneyi sağlamak için Suriye’de olası kimyasal silah kullanmalarından dikkatleri uzaklaştırmak için psikolojik harekatın bir parçasıdır. İranlılar, Ruslar ve Suriye liderleri son günlerde bu olayın vuku bulabileceği konusunda uyarıda bulunmuşlardı. Büyük ihtimalle bu iç itirazlar, Sudi Arabistan ve MOSSAD’ın bölgedeki ajanlarınca yayılmıştır. Bu operasyondan amaç, kimyasal saldırıları veya diğer terör saldırılarını gizlice kolaylaştırmak ve böylece bu olayı gerçekleştirmekle dünyanın dikkatini bir bölgeden başka bir bölgeye yöneltmektir. Bunun için gürültü yapmaları ve ortalıkta yetirince toz duman çıkarmaları gerekiyor. Muhtemel Beyaz Baretliler veya diğer terör örgütlerince bir kimyasal saldırı gerçekleştirilebilir. Bu girişim hedef saptırma ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a suikast çapası olabilir.”

Bu olaylar ve karışıklıkların İran, Rusya ve Türkiye arasındaki diplomatik müzakerelerden dikkatleri uzaklaştırmak için de olabileceğini söyleyen Bennett, ABD ve İngiltere’nin BM temsilcilerinin İran ve Rusya’ya karşı büyük bir psikolojik savaş başlattıklarını, Suriye’de olası kimyasal saldırının Trump’ı Suriye’ye karşı askeri bir saldırıya kışkırtmak için olabileceğini vurguladı.

İran’ın Irak ile ekonomik ilişkileri ve yakın münasebetleri ve İran’ın yardımlarının ABD’nin yaptırımlarının zararın olduğuna dikkat çeken Amerikalı eski subay, Basra’daki olayların kamuoyunun dikkatini İdlip’ten uzaklaştırmak ve Irak’ı karıştırmak ve İran ile Irak arasında gerilim ve husumet çıkarmak olduğunu, İran’ın Irak’ın Basra kentindeki konsolosluğuna düzenlenen saldırının Riyad ve Tel-Aviv’in kiralık unsurlarınca İran-Irak arsında anlaşmazlık çıkarma amacıyla yapılan bir çaba olduğunu vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.