Arabistan Lübnan Cumhurbaşkanını görevden uzaklaştırmak istiyor

  • 18 Kasım 2017
  • 1.004 kez görüntülendi.
Arabistan Lübnan Cumhurbaşkanını görevden uzaklaştırmak istiyor

Lübnan el-Ahbar gazetesi dünkü sayısında Suudi rejiminin, Lübnan’ı istikrarsızlığa sürüklemek için büyük bir komplo içinde olduğunu bildirdi.

Bu habere göre Suudi rejimi Lübnan Hizbullah aleyhindeki girişimlerinin yanı sıra Lübnan cumhurbaşkanı Mişel Avn’ı da görevden uzaklaştarmak için çalışıyor.

Uzmanlar Siyonist İsrail rejimi karşısında bir direniş kalesi konumunda olan Lübnan’ın bu vesileyle kargaşa ve iç savaşa sürüklenmek istendiğini belirtiyorlar.

Suudiler Amerika’nın da desteği ve kendi piyonlarının yardımıyla Lübnan Hizbullah hareketini sahneden özellikle de Suriye sahnesinden uzaklaştırmak istediği gibi Lübnan Hristiyanlarını da Hizbullah’a karşı kışkırtmaya çalışmaktalar.

Hariri, sahibi olduğu Müstakbel kanalına, 12 Kasım’da Riyad’dan verdiği özel röportajda, “Lübnan’ın çıkarları için istifa ettim. Kısa süre sonra Lübnan’a döneceğim ve istifamla ilgili anayasal gereklilikleri yerine getireceğim” diye konuşmuştu.

Saad Hariri, 4 Kasım’da Riyad’da istifa ettiğini açıklamıştı. İstifa konuşmasında, “Hizbullah ve İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını” ileri süren Hariri, “kendisine suikast düzenlenebileceği endişesi taşıdığını” iddia etmişti.

Mişel Avn ve diğer bir çok Lübnanlı yetkili Mişel Avn’ın Riyad’da rehin tutulduğunu ve Suudilerin baskısıyla istifa dilekçesini okumaya mecbur kaldığını bildirmiş ve bunun ardından Avn Suudi rejimi yetkililerini, Lübnan’ın içişlerine karışmaması konusunda sert uyarmıştı.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da daha önce yaptığı konuşmada Suudi Arabistan’ın Hariri’yi ev hapsinde tuttuğunu açıklamıştı.

Suudi Arabistan’ın Lübnan halkı ve Hizbullah’a savaş açtığını belirten Seyyid Hasan Nasrallah, Riyad’ı halka yeni bir başbakan dayatma kararı almakla suçlamış ve Hariri’ye hakaret etmenin tüm Lübnan halkına hakaret etmekle aynı anlama geldiğinin altını çizerek, Hariri’ye bir an önce ülkeye dönme çağrısı yapmıştı.

Nasrallah ayrıca, Suudi Arabistan’ın İsrail’i Lübnan’ı vurması için kışkırttığını ifade etmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.