Arabistan’ın Ensarullah’ın Yüksek Füze Gücünü İtirafı

  • 30 Mayıs 2019
  • 406 kez görüntülendi.
Arabistan’ın Ensarullah’ın Yüksek Füze Gücünü İtirafı
Yemen’e saldırıda bulunan işgalci koalisyon Sözcüsü, bir taraftan Ensarullah’ın yüksek füze ve insansız hava aracı gücünü itiraf ederken, bir yandan da Yemen savaşındaki yenilgilerini Lübnan Hizbullah’ının üzerine atmaya çalıştı. Turki el-Maliki, Ensarullah’ı balistik füze ve gelişmiş insansız hava araçlarıyla teçhizatlandıranın Lübnan Hizbullah’ı olduğunu iddia etti.

Yemen’in füze ve insansız hava aracı gücü son iki yılda o kadar gelişti ki, hatta Yemen’e saldırıda bulunanların da yenilgilerine bahane bulmak için bu konuyu itiraf etmekten başka çareleri kalmadı. Geçtiğimiz günlerde Ensarullah, insansız intihar uçaklarıyla dört defa Necran ve Cizan Havaalanlarına saldırdı ve gerçekleştirdiği diğer bir saldırıda da Arabistan’ın petrol tesislerini yedi insansız hava aracıyla hedef aldı. Bu saldırılar Suudilere o kadar pahalıya patladı ki, Yemen’in füze ve insansız hava aracı gücünü İran’a ve hatta Lübnan Hizbullah’ına bağdaştırmaya mecbur kaldılar. Ama ilginç olan şu ki, Arabistan, asılsız suçlamaları arasında Yemen’in füze ve insansız hava aracı gücünü de itiraf ediyor.

İşgalci Suudi koalisyonu sözcüsü Turki el-Maliki, Ensarullah’ın, (Suudi-Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika’nın savaşı karşısında kendini savunmak için kullandığı) balistik füzelerinin bölge için tehlikeli olduğunu söyledi! Turki el-Maliki, dört yıl boyunca Yemen halkına karşı işledikleri korkunç saldırılara ve cinayetlere değinmeksizin şu iddialarda bulundu: ‘Husiler önceden Yemen ordusunun 300 den 500 kilometreye varan füzelerine sahipti ama şimdi Lübnan Hizbullah’ı onları Fatih füzeleri ve insansız hava araçlarıyla teçhizatlandırdı.’

El- Maliki iddialarının devamında, işgalci koalisyonun, insansız hava araçlarına Yemen’deki iç cephelerde (işgalcilerin kontrolü altındaki bölgeler) ve Arabistan içerisinde tahammül edemeyeceklerini ve Ensarullah’ın füzelerini, insansız hava araçlarını ve hızlı gemilerini hedef almaya devam edeceklerini söyledi. Bu Suudi yetkilin açıklamaları, Yemen’in en şiddetli kuşatma altında olduğu hatta bu ülkeye gıda ve ilaç malzemelerinin bile girişinin neredeyse imkânsız olduğu bir durumda gerçekleşmektedir.

Cizan, Cevf ve Hicce füze yağmuruna tutuldu

Öte yandan, Yemen ordusu ve halk güçleri füze birlikleri, Suudi ve Birleşik Arap Emirlikleri koalisyonunun Cizan- Cevf ve Hicce eyaletlerindeki mevzilerini hedef aldı. Edinilen bilgilere göre, Yemen ordusu Katyuşa füzeleriyle işgalci koalisyon kuvvetlerinin Cevf’teki el-Hancer ve el-Savik kamplarını hedef aldı ve bu saldırıda koalisyon kuvvelerinden çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. Aynı zamanda Yemen ordusu, koalisyon kuvvetlerinin Heyran’ın batısındaki toplanma merkezine çok sayıda Katyuşa füzesi fırlattı ve bölgede ölü ve yararlıları taşımak için ambulanslar hazır tutuldu. Katyuşa füzelerinin hedefi olan bir diğer bölge de Cizan’da bulunan el-Mevsim bölgesinde koalisyon kuvvetlerinin eğitim merkeziydi ve buraya düzenlenen saldırı da çok sayıda ölü ve yaralı geride bıraktı.

Fransa’nın Suudi koalisyonuna yönelik göstermelik açıklamaları

Öte yandan, edinilen bilgilere göre, Fransa, işgalci Suudi koalisyonuna silah temin eden ülkelerden biri olmasına rağmen, bu ülkenin Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerini Yemen’deki bu kirli savaşa bir son vermeye çağırdı!

Ülkesi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine silah sattığı ve Yemenli sivillere karşı Fransa silahlarının kullanılmasından dolayı insan hakları örgütlerinin ve ülke içerisinde ve uluslararası alanda kamuoyunun baskısı altına olan Le Drian  sözlerine şöyle devam etti: ‘Bu ülkeye silah satımı konusunda çok bilinçli olunmalıdır.’

Geçtiğimiz ay, Fransa’nın karşı istihbarat teşkilatı, İç Güvenlik Servisi ve Kamu İç Güvenliği Genel Müdürlüğü, Yemen’e karşı savaşta Suudi koalisyonuna Fransız silahlarının satıldığı konusundaki askeri bilgileri yayınladıkları için üç gazeteciyi ihzar etti. Haberlere göre, gazeteciler, Fransız silahlarının kullanımı ve Yemen halkının öldürülmesinde ve bu ülkeye karşı savaşta Fransa’nın rolüyle ilgili 15 sayfalık gizli raporları ifşa etmekle suçlandı. Fransız istihbarat teşkilatının bu hareketi, Fransa hükümetini ifade özgürlüğü alanında birçok eleştiriyle karşı karşıya bıraktı.

Fransa, İngiltere’den sonra işgalci Suudi koalisyonuna silah temin eden ikinci en büyük Avrupa ülkesidir ve son iki yılda Suudi Arabistan’a 400 milyon dolardan fazla silah satmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.