Arap 4’lü komitesinin İran karşıtı iddiaları, yenilgileri örtbas yönünde gündem saptırma

  • 14 Eylül 2018
  • 804 kez görüntülendi.
Arap 4’lü komitesinin İran karşıtı iddiaları, yenilgileri örtbas yönünde gündem saptırma

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram kasımi Arap Birliği 4’lü komitenin iddialarını bölge ve dünya kamuoyunu, savaş yanlısı siyasetleri ve teröristlere verdikleri desteklerden saptırmaya yönelik faydasız çalışmalar ve gündem saptırma olarak değerlendirdi.

Behram Kasımi Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada, İran’ın her zaman komşuları ile güvenli, istikrarlı ve karşılıklı saydı ile güven içinde olan olan ilişkiler ile kendi sınırlarında güvenli ortamdan yana olduğunu, hiçbir zaman diğer ülkelerin içişlerine karşıma politikasını izlemediğini belirtti.
Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’dan oluşan Arap 4’lü komite Salı günü Kahire’de Arap Birliği oturumu kulisinde kendilerince İran’ı Arap ülkelerin içişlerine müdahale ile suçladılar. Sözkonusu komite İran’ın bölgede tahrip faaliyetlere destek verdiğini iddia ederek İran’ın Yemen topraklarından Arabistan’a füze fırlattığı ve Suriye’ye müdahale ettiğini iddia ettiler.
Arap Birliği 4’lü komite üyelerinin her biri bir şekilde Amerika’ya bağlı rejimler olarak arada bir kendi patronlarına şirin gözükmek için İran karşıtı bazı iddialarda bulunuyorlar. Amerika’da işbaşında olan hükümetin, Arap ülkelerine karşı siyaseti tıpkı başkan Donald Trump’ın belirttiği gibi sağmalık inek misaldir, zira onlar kendi hayat ve güvenliklerini Amerika’ya borçludurlar. Trump’ın sarfettiği bu cümle Arabistan, Bahreyn, ve BAE’nin Amerika rejimine ne kadar bağlı olduklarını gösteriyor. Bu şartlarda Amerika politikası, Asya’nın batısında güvensizliğin sebebi olan rejimin, Arap Birliği 4’lü komitenin yanında olarak tam destek sağlamasıdır.
Günümüzde her kes Amerika’nın Arabistan ve BAE’nin işbirliği ile tüm teröristleri Suriye’den Yemen’e kadar silahlandırdığını biliyor. IŞİD, Nusra Cephesi gibi teröristlerin Suriye’de ve el-Kaide’nin de Yemen’de bulunması ise Amerika dış siyasetinde Arabistan ve BAE ile işbirliğinin sonucudur.
Amerika ve müttefiklerinin bugünlerde İdlib’in işgalden kurtarma operasyonuna karşı kopardıkları yaygara aslında teröristleri destekleme bağlamında büyük anlam taşıyor. Bu bağlamda Amerikalı teorisyen ve yazar Stephan Landmen ise Global Research internet sitesinde yazdığı makalede şöyle diyor: terör grubu Nusra Cephesi Amerika’nın destek şemsiyesi altında ve el-Kaide’ye bağlı diğer teröristler İdlib eyaletinin kontrolünü ellerinde bulunduruyorlar.
Buna ilaveten Yemen krizinde de Amerika, Arabistan ve BAE işbirliğinde bulunuyorlar ve burada yenilgilerini örtbas etmek için İran’ı Yemen’e ve Arabistan’a müdahale etmekle suçluyorlar.
Arabistan’a füze saldırısı için Yemen topraklarını kullanmakla İran’ı suçlamak, boş varsanımdan başka bir şey değildir üstelik Arap Birliği 4’lü komite tarafından gündeme gelmesi ise iranofobi siyasetlerinden başka bir şey değildir. Yemen’de savaş meydanı, Arabistan, BAE ve Amerika için yenilgi alanına dönüşmüştür. Amerika Arabistan ve BAE’ye verdiği silah desteği ile Yemen savaşındaki hedeflerine ulaşamamıştır.
İngiltere uluslararası dış siyaset ve kalkınma uzmanı, tarihçi ve yazar Mark Curtis son zamanlarda Middle East Eye sitesinde yazdığı makalede şöyle diyor: Londra ve Washington, Suudi Arabistan’ı silahlandırmaya devam ediyorlar. İngiltere hükümeti sadece Al-ı Suud’un Yemen’deki cinayetlerine ortak değil, üstelik suudilere silah, mühimmat ve teçhizat da sağlayarak Yemen savaşında direkt rolü vardır.
Buna ilaveten Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo da Salı günü Yemen savaşının Amerika milli güvenlik önceliklerinden olduğunu belirterek, “ Suudi ve BAE ordularının hem Amerika yapımı silahlara hem de savaş uçakları ve eğitimlerine ihtiyaçları olduğunu “ belirtti.
Tabi ki bu şartlarda Amerika bölgede iranofobi siyasetlerini sürdürmek ve de arapları adata sağarak teröristleri destek siyasetini müzayede çıkartmıştır. Bu arada Arabistan, BAE ve Bahreyn rejimleri de kendi kraliyet tahtlarını korumak için Amerika’yı izliyor ve bölgedeki gerçeklere yanlış adres veriyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.