Avrupa’ya kış uyarısı: Rusya gazı tamamen kesebilir

  • 23 Haziran 2022
  • 8 kez görüntülendi.
Avrupa’ya kış uyarısı: Rusya gazı tamamen kesebilir

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Avrupa’yı Rus doğalgazının tamamen kesilmesi olasılığına hazırlanmaya çağırdı.

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Birol, Avrupa’da hükümetlere, doğalgaz talebini düşürmek ve nükleer istasyonlarını açık tutmak için çalışmaları çağrısında bulundu.

Son haftalarda Kremlin’in gaz akışını kısmasının kışın yapılacak daha büyük kesintilerin bir başlangıcı olabileceğini kaydeden Birol “Avrupa Rus gazının tamamen kesilmesi durumuna hazır olmalı” dedi.

Birol “Kışa yaklaştıkça Rusya’nın niyetlerini daha iyi anlıyoruz. Kesintilerin, Avrupa’nın depoları doldurmasını önlemeye ve Rusya’nın kış aylarında etkisini artırmaya yönelik olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

AB bu gelişmelerin iklimle mücadele adımlarına da zarar vereceğini düşünüyor ve birliğe “kömüre dönmeyin” çağrısı yapıyor. Ancak birliğin ekonomisi savaştan en çok etkilenen üyesi Almanya’da kömüre dönüş sinyali geldi.

Almanya’nın en önemli sanayi kuruluşlarından BDI, doğalgaz krizinin Almanya için resesyon risklerini belirgin şekilde artırdığı konusunda uyardı ve GSYH’nin bu yıl savaşa bağlı olarak yüzde 3,5 değil yüzde 1,5 büyüyeceğini öngördü. BDI açıklamasında ekonominin bu yıl sonundan önce kriz öncesi seviyelere dönmesinin olası olmadığını ifade etti. BDI öngörülerine göre Rus gazının tamamen durması halinde ise resesyon “kaçınılmaz”.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com