Azerbaycan’da Aşura Merasimleri Düzenlenmesi Yasaklandı

  • 07 Ekim 2016
  • 1.265 kez görüntülendi.
Azerbaycan’da Aşura Merasimleri Düzenlenmesi Yasaklandı

Muharrem ayının ve Azerbaycan Müslümanlarının yas merasiminin başlamasıyla birlikte Lenkeran şehrinde düzenlenen “Milli Ve Ahlaki Değerleri Korumada Toplumun Rolü” başlıklı konferansta konuşan Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade, Azerbaycan’da tüm merasimlerin ve halkın caddelerde toplanmasının yasak olduğunu açıkladı.

Allahşükür Paşazade dini merasimlerin ve Aşura merasiminin ülkede düzenlenme şekline değinerek şunları söyledi: “Muharrem ayı merasimleri bu ay boyunca mescitlerde özgürce düzenlenebilecektir ve herkes açıklanan şartlara uygulamakla sorumludur. İsteyen herkes Lenkeran şehrinde kan bağışında da bulunabilecektir.”

Aynı zamanda Azerbaycan Dini Kurumlardan Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Mubariz Kurbanlı da bu konferansta yaptığı konuşmada ülkede hükümet ve dinin ilişkisinin ileri düzeyde geliştirileceğini açıkladı.

Mubariz Kurbanlı konuşmasında şunları söyledi: “Mezhebi hoşgörü dünyadaki demokratik değerlerden biri olarak bu gün Azerbaycan toplumundaki normlardan biri haline gelmiştir.”

Azerbaycan’da yas merasimlerinin başlamasıyla birlikte şehirde güvenlik önlemleri arttırılmıştır ama hükümet bu eylemiyle çelişkili olarak halkın özgür bir şekilde dini merasimlerini düzenlemesini ve bu merasimlerde mezhebi bayrak ve teçhizat kullanmanın yasak olduğunu açıklamıştır.

Bu konuda düşündürücü olan şey de son günlerde müslüman halka karşı cephe alan ve hükümetin baskıcı politikalarını destekleyen iki dini şahsiyet olan Allahşükür Paşazade ve Mubariz Kurbanlı’nın hükümet ve din arasında çok yakın bir ilişkinin olduğu yönündeki açıklamalarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.