Behram Kasımi: İran, bölgenin en etkin ülkesidir

  • 01 Ocak 2019
  • 837 kez görüntülendi.
Behram Kasımi: İran, bölgenin en etkin ülkesidir

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, dünya ülkelerinin, Ortadoğu bölgesinin İran’ın yardım ve katkısı olmadan sorunların üstesinden gelemeyeceği kanaatine vardığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Mehr Haber Ajansı’na verdiği röportajda, Tahran’ın bölgede yürütülen terörle mücadelede birçok başarıya imza attığını belirterek “Sahada da, Suriye ve Irak hükümetlerinin talebi üzerine, terör örgütleriyle mücadele konusunda gerekli yardımı sağlayarak askeri danışmanlıkla tecrübelerini paylaştı. Bana göre, İran bölgede siyasi ile askeri danışmanlık alanında tarihi bir rol oynamıştır.” dedi.

Kasımi, “Dünya ülkeleri, adil bir bakış açısıyla bölgenin İran’ın yardımı olmadan sorunların üstesinden gelemediği sonucuna varmıştır.” değerlendirmesine bulundu.

ABD’li yetkilerin İran’a yönelik iddialarının günümüz için önem taşımadığını belirten Kasımi, tarihin İran’ın bölgedeki yapıcı ve mantıklı rolünü doğrulayacağını kaydederek, “Dolar, askeri cephanelik ve cahiliye kültürü ile, zalim ve mazlumun yeri değişemez.” şeklinde konuştu.

Kasımi ayrıca, ABD’nin İran’a karşı psikolojik savaşıyla kuşkusuz yalan yere, İran İslam Cumhuriyeti’ni haksız sözleri kabul etmek için sıkıştırmaya çalıştığını, ancak başarısız olacağını kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.