Beşar Esad: Batının Halep konusundaki kaygısı teröristlerin içinde bulunduğu kötü şartlarındandır

  • 20 Ekim 2016
  • 1.249 kez görüntülendi.
Beşar Esad: Batının Halep konusundaki kaygısı teröristlerin içinde bulunduğu kötü şartlarındandır

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad Halep’te ve daha başka bölgelerde sivilleri korumanın, mutlak bir şekilde terörü yok etmeyi gerektirdiğini, bunun da anayasa ve kanunlar kapsamında Suriye devletinin görevi olduğunu vurguladı.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad İsveç SRF 1 TV Kanalına verdiği röportajında asıl Savaş Suçluları Terörü Destekleyen Batılı Yetkilileri olduğunu bildirdi.

Dünyanın kendisine ‘savaş suçlusu’ ithamında bulunmasının doğru olup olmadığına ilişkin soruya cevabında Esad; bu suçlamada uluslar arası kanunlar ya da Batılı ajandanın temel alınmasının önemli olduğunu belirtti. El Esad bu suçlamanın Batılı kimi yetkililerin özel çıkarları doğrultusunda belirledikleri politika çerçevesinde olduğunu ifade etti.

Hükümet ve ordu olarak vatanı ve halkını savunduğunun altını çizen Esad; muhtelif devletlerden gelen ve Suriye’ye istila edip halkına karşı vahşet dolu katliamlar işleyen teröre karşı savaş verildiğine vurgu yaptı.

Dolayısıyla ‘savaş suçlusu’ olarak ilk yargılanmaları gerekenlerin Batılı yetkililer olduğunu vurgulayan Esad; ABD eski başkanı Bush’un BMGK onayı olmaksızın Irak’ı, Fransa ve İngiltere başbakanlarının da aynı şekilde Libya’yı yıkıp işgal ettiklerini hatırlattı.

Esad bu suçlama altında yargılanmaları gerekenin beş yıla aşkın süredir dünyanın her yerinden gelen radikal teröristlere muhtelif tür destek temin eden Batılı yetkililer olduğunu ifade ederken, bu yetkililerin teröristlere siyasi şemsiye temin etmekle birlikte her türlü askeri ve medyatik destek temin ettiklerine de vurgu yaptı. Aynı zamanda Suriye ve halkına kanunsuz ekonomik yaptırımlar da uyguladıklarına dikkat çeken el Esad; teröre destek ve bu yaptırımlar sonucunda Suriyeli binlerce sivil insanın kurban gittiklerine vurgu yaptı.

ABD dışişleri bakanı John Kerry’nin kendisini Adolf Hitler ve Saddam Hüseyin olarak nitelendirmesi konusunda soruya cevabında el Esad; hiçbir güvenirliği olmamasıyla bunun kendisi açısından hiçbir önemi olmadığını söyledi.

Sözlerine devam eden el Esad; kendisi açısından asıl önemli olanın Suriye halkının kendisini nasıl gördüğü olduğunu vurguladı. El Esad güvenirliği olmayan şahısların kendisini nasıl gördüğünden ziyade, Suriye ve halkının gerçek dostlarının nasıl gördüğüne önem verdiğini kaydetti.

Halep’te yaşananları kendi çocuklarına nasıl izah ettiğine ilişkin soruya cevabında el Esad; sadece Halep’te değil, tüm Suriye’de yaşananları izah ettiğini belirtti.

Esad Suriye’de yaşananları izah etmek için de teröristlerin yaptıklarını, Türkiye, Suudi Arabistan Katar ve terörü destekleyen daha başka devletlerin oynadıkları rolü izah etmek gerektiğini belirtti. Gerçek anlamda ne olduğunu izah etmek için Batılıların terör desteğini izah etmek gerektiğine dikkat çeken el Esad; teröre sağladıkları askeri, lojistik, siyasi ve mali desteği anlatmak gerektiğini kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.