Birkaç ay içerisinde İran petrol ihracat miktarı ikiye katlanacak

  • 20 Kasım 2015
  • 766 kez görüntülendi.
Birkaç ay içerisinde İran petrol ihracat miktarı ikiye katlanacak

İran Ticaret Bakan Yardımcısı, “Yaptırımların kalkmasının ardından İran ham petrol ihracatı ikiye katlanacak” dedi.

İran Petrol Bakan Yardımcısı Muctaba Hüsrevta yaptığı açıklamada, İran’a karşı uygulanan yaptırımların kalkmasından sonra ülkesinin ham petrol ihracatının iki kat olacağını duyurdu.

Hüsrevtaç’ın belirttiğine göre, İran şimdiye kadar yurt içi masraf için günde ortalama 1.8 milyon varil ve yurt dışına ihracat için g,nde ortalama 2.5 milyon varil petrol üretiyordu.

Yaptırımların kalkması ve KOEP’nin uygulanmasının ardından İran ham petrol ihracatının şimdiki rakamın iki katı olacağını dile getiren Hüsrevtaç, “Yaptırımların kalkmasından 3 ay sonra ihracatımızı ikiye katlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

Ham petrol ihracatına karşı uygulanan yaptırımların Aralık 2015 ila Ocak 2016’ya kadar kalkmasını beklediklerini vurgulayan Hüsrevtaç, yaptırımların aynı anda kalkması gerektiğini ve bankacılık ile birlikte ekonominin diğer sektörlerinin de yaptırımlardan kurtulması gerektiğini söyledi.

İran ve P5+1 ülkeleri arasında imzalanan Nükleer Anlaşma’ya göre Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın tamamen uygulanması şartıyla İran’a karşı uygulanan bütün ekonomik yaptırımların kaldırılmasına karar verildi. Bu anlaşmaya göre İran zenginleştirilmiş uranyum miltarını azaltarak bütün ekonomik yaptırımların bir yerde kaldırılmasını bekliyor.

Hüsrevtaç açıklamasının sonunda, “Nükleer Anlaşma’ya esasen Amerika ile Avrupa Birliği’nce hayat geçen yaptırımlar aynı anda kaldırılmalıdır” diye ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com