BM, İran ambargolarının durdurulmasını istedi

  • 25 Mart 2020
  • 1.780 kez görüntülendi.
BM, İran ambargolarının durdurulmasını istedi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michel Bachelet, korona virüs ile mücadele eden İran gibi ülkeler aleyhine uygulanan ambargoların gözden geçirilmesini istedi.

Bachelet yayınladığı bildiride, ‘’Bu önemli zaman diliminde hem sağlık açısından hem de bu ülkelerde yaşayan milyonlarca insanın hakları ve hayatını korumak için uygulanan ambargolar azalmalı veya askıya alınmalıdır. ‘’ dedi.

Bachelet, ‘’İnsani nedenlerle ambargolara uygulanacak muafiyetlerin temel tıbbi teçhizatlar için geniş ve fiili etkisi olmalıdır. ‘’ dedi.

Son rakamlara göre korona virüs taşıyanların sayısı dünyada 400 bin kişiye yaklaşmaktadır ve bugüne kadar en az 17 bin kişi bu virüsten hayatını kaybetmiştir.

Amerikan dışişleri bakanı Mike Pompeo, geçtiğimiz günlerde İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmayacağını aksine  İran’a yönelik maksimum baskı ve yaptırım siyasetinin daha da artacağını bildirirken  son günlerde ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’dan ise İran’ın korona ile mücadele verdiği ortamda İran’a yönelik yaptırımların sürdürülmesinin kabul edilemez olduğunu bildirmişlerdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.