Cameron: Suriye operasyonlarına BMGK kararı olmadan da katılabiliriz

  • 19 Kasım 2015
  • 640 kez görüntülendi.
Cameron: Suriye operasyonlarına BMGK kararı olmadan da katılabiliriz

İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararları veto etmekle tehdit ettiğini iddia ederek Suriye’deki hava operasyonlarına katılmak için BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan da harekete geçebileceklerini söyledi.

İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nda her hafta düzenlenen Başbakana Sorular (PMQ) oturumuna katılan Cameron’a BMGK’a kararını bekleyip beklemeyeceği soruldu.

Paris saldırılarının ardından ‘İngiltere’nin Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonu düzenlemesi’ önerisini yineleyen Cameron bu soruya, “Tabii ki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi‘nin tam desteğine sahip olmak tercihimizdir ama bizim için en önemlisi girişeceğimiz her eylemin hem yasal olması hem de ülkemizi ve halkımızı burada korumamıza yardım etmesidir” yanıtını verdi.

Cameron ayrıca, BMGK’nın daimi üyesi Rusya’nın, kendilerini ‘veto hakkını kullanmakla tehdit ettiğini savunan Cameron, “Ülkemizi güvende tutmak için ihtiyaç duyduğumuz kararları, Rusya’nın vetosuna havale edemeyiz” diye konuştu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com