Ensarullah: Cumhurbaşkanlığı Krizi Çözülmeden Ateşkes Olmaz

  • 24 Haziran 2016
  • 700 kez görüntülendi.
Ensarullah: Cumhurbaşkanlığı Krizi Çözülmeden Ateşkes Olmaz

Ensarullah Hareketi, siyasi geçişin sağlanması için çatışan tarafların bütün konularda uzlaşması gerektiğine vurgu yapıyor.

Ensarullah Hareketi bir bildiri yayımlayarak “Bu arada en önemli konu, müzakerelerin eksenine oturan Cumhurbaşkanlığı konusudur ve ulusal birlik hükümetinin, yüksek güvenlik ve askeri konseyin oluşturulması gibi diğer konular da ona bağlıdır” açıklamasında bulundu.

Bununla birlikte Yemen’in istifa eden hükümeti, ulusal birlik hükümetinin Ensarullah savaşçılarının geri çekilmesinin ve silahlarını teslim etmesinin ardından kurulmasına vurgu yapıyor.

Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abdurabbih Mansur Hadi, ülkenin meşru Cumhurbaşkanı olduğunu ve bu ülkedeki geçiş hükümetini de kendisinin yönetmesi gerektiğini iddia ediyor.

Ensarullah Hareketinin bildirisi, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled eş-Şeyh Ahmed’in Salı günü BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmasında Yemen’de çatışmaları sonlandırmak için bir çözüm planının sunulacağını belirtmesinin ardından yayımlandı.

Yemenli tarafların müzakerelerinin Kuveyt’e sürdüğüne değinen Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi şöyle konuştu: “Bu plan, Güvenlik Konseyinin 2216 sayılı kararında belirtilen güvenlik önlemlerinin hayata geçirilmesini ve aynı şekilde ulusal birlik hükümetinin oluşturulmasını içermektedir.”

Şeyh Ahmed tarafından açıklanan barış planı, BM Güvenlik Konseyinin 2015 Nisan ayında onaylanan güvenlik düzenlemeleriyle ilgili kararının hayata geçirilmesini ve ulusal birlik hükümetinin kurulmasını içeriyor.

Güvenlik Konseyinin 2216 sayılı kararında, Ensarullah ve müttefiklerinin kontrollerinde bulundurdukları San’a gibi bölgelerden geri çekilmesine ve ağır silahlarını hükümete teslim etmesine vurgu yapılmaktadır.

Veled Şeyh şöyle devam etti: “Kısaca, masaya yatırılması gereken sorunlar olmasına rağmen genel anlamda ortam olumludur. Heyetlerin bu plana verdikleri tepki de olumlu idi. Ancak planda sunulan çeşitli girişimler hususunda bir anlaşma sağlanamamıştır.”

Kuveyt’teki Yemen barış müzakereleri yavaş bir şekilde ilerlerken bölgeden Ensarullah güçleri ile Mansur Hadi taraftarları arasında çatışmaların yaşandığı haberleri gelmektedir.

Birleşmiş Milletler, bu fakir Arap ülkesi toplumunun yüzde sekseninin acilen insani yardımlara ihtiyacı olduğu hususunda uyarda bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com