FETA polisi tecrübelerini başka ülkelere aktarmaya hazır

  • 17 Eylül 2018
  • 884 kez görüntülendi.
FETA polisi tecrübelerini başka ülkelere aktarmaya hazır

İran’ın polis teşkilatının üretim ve enformasyon (FETA) daire başkanı albay Kemal Hadiyanfer, İran’ın, sanal ortamla ilgili olarak diğer ülkelere yardım etmeye hazır olduğunu ve deneyimlerini sunabileceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Örgütü’nün (UNODC) Tahran’daki temsilcisi Alexander Fedolov ile görüşen Kemal Hadiyanfer, İran FETA polisinin artık “Siber Forensic” ile donatıldığını belirterek, siber uzayda kanıtları gözden geçirerek yazılım ve donanım programı çerçevesinde 18 ürün üretmeyi başardığını söyledi.

İran Siber polisi başkanı, uluslararası işbirliğini çok önemli ve siber suçlarla mücadelede etkili bir faktör olarak nitelerken, ”dünya ülkelerinin çoğunun siber ortamındaki mevcut durumdan şikayetçi ve rahatsız olduklarını’ belirterek, ‘BM bu konuda çok önemli rol oynamalı’ dedi.

Albay Hadiyanfer, İran ile Birleşmiş Milletler arasında siber suçla mücadele alanında ikili işbirliğine yönelik umudunu dile getirirken, ‘İran’ın siber polisinin resmi olarak 2010’dan bu yana dünya standartlarına uygun şekilde kendini yenilediğini ve FETA’nın siber alanda mücadele için modernize olduğunu’ söyledi.

Alexander Felodov da görüşmede, Birleşmiş Milletler’in siber suçlara özel olarak odaklandığını belirterek, ”Birleşmiş Milletler’in üç bölüm halinde İran FETA’sıyla işbirliği yapmaya hazır olduğunu bunların da ‘bilgi alış verişi, ileri eğitim ve kapasite geliştirme olduğunu’ söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.