Haaretz: Arabistan, İsrail için İran’a karşı bir rüya ülkesidir

  • 17 Kasım 2017
  • 1.185 kez görüntülendi.
Haaretz: Arabistan, İsrail için İran’a karşı bir rüya ülkesidir

Haaretz Gazetesi yayınladığı bir yazıda, Siyonist Rejim ve Arabistan’ın ilişkileri normalleştirme çabalarını değerlendirdi ve İsrail için Arabistan’ın, İran’a karşı bir rüya ülkesi olduğunu yazdı.

Gazetede yer alan bu yazının başında, Arabistan’ın İran’a karşı çabalarına değinildi ve şu ifadeler yer aldı: ‘Amerika hariç hiçbir ülke İran’a karşı böylesi adımlar atmıyor. Arabistan, İran’ın nüfuzunu engellemek için Yemen’e karşı savaş başlattı. Riyad Hamas’ı, İran ile ilişkilerini yeniden canlandırmaması konusunda uyardı ve hatta Washington’a bile, İran’ın tehditleri karşısında bir eylemde bulunması için baskı yapıyor.’

Haaretz Gazetesi, Arabistan’ın, İsrail’in de İran’a karşı “Sünni Eksenine” katılmasından mutlu olacağını belirterek şunları yazdı: ‘Suudi Arabistan, Yahudi Devletinin rüyasıdır. Onların İran’a karşı yaklaşımları, İsrail’in güvenlik stratejilerini de bastırmaktadır. Onların, bu hedefi gerçekleştirmek için, Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirliklerini kapsayan Arap Koalisyonu oluşturmaya çalışması mantıksız bir eylem değildir.

Sorun şuradadır, Arabistan ile ortak menfaatlere dayalı olarak kurulan bir birliğin, ciddi bir eksiği vardır. Bu birliğin İsrail tarafından çok ağır siyasi bedeller ödemesi gerekir. İsrail, Arap ülkeleriyle ortak düşmanlarına karşı iş birliği yapabilme iznine sahip olduğunu düşünüyor ama bu iş birliği gerçek bir barış karşılığında değildir.

Arap ülkelerinin katılımıyla İran’a karşı diplomatik bir süreç ile ekonomik ve güvenlik alanında sağlanabilecek olan birçok menfaatin, İsrail’in gözünde bir önemi yoktur.

İsrail, Yemen’den Arabistan’a balistik bir füze fırlatıldığı zamandan beri mutluluk duymakta, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifasıyla bayram etmektedir. Çünkü bu ikisini, İran ile savaşma isteğini arttıran unsurlar olarak görüyor. İsrail, ortak bir düşmanın, Arabistan ve diğer Arap ülkelerine barış sürecini unutturacağını varsayıyor.’

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com