Hasan Ruhani: Teröristler, terörle mücadele iddiasında bulunan ülkelerce destekleniyor

  • 25 Eylül 2018
  • 864 kez görüntülendi.
Hasan Ruhani: Teröristler, terörle mücadele iddiasında bulunan ülkelerce destekleniyor

İslamî İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, New York’ta Küba Cumhurbaşkanı Miguel Diaz-Canel ile görüşmesinde bugün dünyada teröristlerin asıl terörle mücadele iddiasında bulunan ülkelerce desteklendiğini belirterek, terörle dünya genelinde çok yönlü mücadele iki ülkenin önemli ortak hedefi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani görüşmede İran ve Küba milletlerinin Amerika karşısında direniş ruhu, iki milletin ortak ülküleri izlediklerini ortaya koyduğunu kaydetti.

Amerika devleti son yıllarda Küba devleti ile anlaşmalarını diğer anlaşmalar gibi ihlal ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Ruhani, Amerikalı yetkililer uluslararası bir anlaşma olan Bercam nükleer anlaşmasından da uluslararası yasalara aykırı olarak çekildiklerini ifade etti.

Görüşmede Küba cumhurbşakanı Diaz-Canel Ahvaz kentinde düzenlenen hain terör saldırısında bazı İranlı vatandaşların şehit düşmesi dolaysyıla Küba devleti ve milletinin taziye dileklerini dile getirdi. Küba Cumhurbaşkanı İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkileril geliştirmek ülkesinin dış politikasında önemli bir ilke olduğunu, Küba’nın merhum lideri Fidel Castro bu ilkeye özel vurgu yaptığını belirtti.

Küba lideri ayrıca İran devletinin 5+1 grubu ile müzakerelerde akılcı ve kesin tavırlı duruşunu takdirle karşıladıklarını belirterek, Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesini bölgesel ve küresel güvenliğe yönelik ciddi tehdit oluşturduğunu vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.