Hatibzade: BM’nin İran aleyhindeki raporu siyasi ve adaletsizce

  • 22 Haziran 2022
  • 8 kez görüntülendi.
Hatibzade: BM’nin İran aleyhindeki raporu siyasi ve adaletsizce

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran’daki insan hakları durumuna ilişkin son BM Genel Kurulu kararının siyasi amaçlı, önyargılı ve haksız olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran’daki insan hakları durumuna ilişkin hazırladığı bir raporda, asılsız iddialara atıfta bulunmuş ve onları kaynak olarak göstermiş ve  İran’da insan hakları hukukunun uygulanmasını eleştirmişti.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade, IRNA muhabirinin son BM Genel Kurulu kararı ve BM Genel Sekreteri’nin İran İslam Cumhuriyeti’ndeki insan hakları durumuna ilişkin ara raporu hakkındaki sorusuna verdiği cevapta şöyle dedi: ”Tekrar tekrar vurgulandığı gibi, bu tür kararlar siyasi güdümlü, önyargılı ve haksızdır ve uluslararası insan hakları organlarının temel görevlerinden biri olan insan haklarını üyenin rızası olmadan teşvik edici bir yaklaşım temelinde formüle edilmemiştir.”

Hatibzade, ”İran İslam Cumhuriyeti, BM Genel Sekreteri’nin raporundaki madde ve iddiaların her birine ayrıntılı ve gerekçeli görüş ve argümanlarını ofisine gönderdi, ancak ne yazık ki önemli ölçüde göz ardı edildi.” dedi.

Hatibzade, “Maalesef BM Genel Sekreteri adına yayınlanan rapor asılsız iddialara ve güvenilir olmayan kaynaklara dayalı belgelere dayanmaktadır. İran, İnsan Hakları Konseyi’nde bu raporda tüm ülkelerin kullanımına sunulacaktır.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com