Hatibzade: İçi boş tehditler İngilizlerin Nükleer Anlaşma’yı ihlal etme sorumluluğunu azaltmıyor

  • 27 Ocak 2022
  • 50 kez görüntülendi.
Hatibzade: İçi boş tehditler İngilizlerin Nükleer Anlaşma’yı ihlal etme sorumluluğunu azaltmıyor

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Terrace’ın Viyana görüşmelerinde olası bir çıkmaz hakkında sorumsuz ve asılsız sözlerine tepki gösterdi.

İRNA ajansına göre,  Said Hatibzade, İngiltere Dışişleri Bakanı’nın Viyana’daki müzakerelerin olası çıkmazından İran’ın sorumlu olduğuna ve bu durumda tüm seçeneklerin masada olduğuna ilişkin açıklamalarına tepki göstererek, “Bu açıklamalar sorumsuz ve temelsizdir. Bir diğeri, İngiltere’nin ve bazı Batılı ülkelerin, yıllarca süren eylemsizliği ve yasadışı ve insanlık dışı ABD yaptırımlarıyla suç ortaklığını suçlamak ve örtbas etmek için oynadığı içi boş oyundur.” dedi.

Hatibzade, bu tür klişe açıklamaların ve içi boş tehditlerin kullanılmasının İngiltere’nin Nükleer Anlaşma’yı  ihlal etme konusundaki hukuki ve ahlaki sorumluluğunu azaltmadığı ve İran halkının çıkarlarına hizmet edecek şekilde bir güvenilirlik yaratmadığını vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ayrıca, ”Birçok kez söylendiği gibi, bu aşamada müzakerelerin koşullarını hazırlayanın yalnızca İran’ın stratejik sabrı olduğunu; Ancak bu pencerenin sonsuza kadar açık kalmayacağının da bilinmesi gerekir” dedi.

Hatibzade, ”muhalif tarafların, tekrar tekrar suçlamak ve ne kadar desteksiz olduğunu herkesten iyi bildikleri sıkıcı literatürü kullanmak yerine, müzakere masasındaki bu son şansı kaybetmemek için tüm güç ve çabalarını kullanmaları zorunludur.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com