Hudeyde ateşkesi, Arabistan tarafından ihlal edildi

  • 04 Ocak 2019
  • 1.051 kez görüntülendi.
Hudeyde ateşkesi, Arabistan tarafından ihlal edildi

Yemen silahlı güçler sözcüsünün raporuna göre saldırgan Suudi güçler son 48 saatte 81 kez Hudeyde ateşkesini ihlal ettiler.

Yemen el-Mesire haber sitesinin bildirdiğine göre Yahya Ser’i dün akşam yaptığı açıklamada Suudi saldırgan koalisyona bağlı güçlerin Hudeyde limanının “His” ve “16. Km” bölgelerini ayrıca el-Şeref, Mahal el-Şeyh ve el-Kaleme köylerini havan topları ile hedef aldıklarını duyurdu.

Yemen silahlı güçler sözcüsü ayrıca Arabistan savaş uçaklarının 41 kez Yemen’in Sana, Sade, Hicce ve Marib illerinin çeşitli bölgelerini bombaladıklarını belirtti.

Sar’i Yemen güçlerinin sabırla Hudeyde ateşkes anlaşmasına bağlı olduklarını belirterek Suudi saldırgan güçlerinin ateşkesin ihlal edilmesinden sorumlu olduklarını ve BM’in Hudeyde’dei heyetinin faaliyetlerini sabote etmeye çalıştığını duyurdu.

6 Aralık 2018 tarihinde stokholm’da yemenli gruplar arasında varılan anlaşmaya göre 18 Aralık tarihinden itibaren Hudeyde limanında ateşkes sağlanacaktı fakat Suudi saldırgan güçleri her gün ateşkesi ihlal etmekle meşgul.

Suudi Arabistan Amerika’nın destekleri ile BAE ve diğer bazı ülkeler ile birlikte mart 2015 tarihinden itibaren Yemen’e askeri saldırıya başlayarak Yemen’e hava, kara ve denizden abluka uyguluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.